Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът засега застана на страната на Ковачки за горенето на отпадъци в ТЕЦ "Бобов дол"

20 октомври 2020, 06:44 часа • 4195 прочитания

Административният съд в Кюстендил позволи на ТЕЦ "Бобов дол" да продължи с изгарянето на отпадъци, след като потвърди разрешителното, издадено от централата. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано. Това съобщава природозащитната неправителствена организация "Грийнпийс" на своя сайт.

Съдебното решение е факт, макар че има друго дело в Административен съд – Кюстендил. То е за оспорване на акт на РИОСВ – Перник, който допълва преценката за необходимост от извършване на оценка за въздействие върху околната среда и човешкото здраве (ОВОС) и на практика разрешава изгарянето на биомаса без да бъде извършено обществено обсъждане. Въпреки тези обстоятелства и в противоречие с изискването решението за издаване на комплексното разрешително да бъде издадено само след влизане в сила на решение по преценката за необходимост от извършване на ОВОС или Решение по ОВОС, Административен съд – Кюстендил е решил да не изпрати комплексното разрешително на ТЕЦ "Бобов дол" за преразглеждане към ИАОС, коментират от "Грийнпийс".

Официалното разрешително, разглеждано от ИАОС от 2017 г., влиза в сила на 29 април 2019 г., точно след приключването на срока за експериментално горене.

Според "Грийнпийс", съдебното решение значи, че всички обещания ТЕЦ-ът, който е собственост на Христо Ковачки, да спре с горенето на отпадъци, си остават просто думи.

Делото срещу изгарянето на отпадъци в ТЕЦ "Бобов дол", заведено от "Грийнпийс" – България и "За Земята", предизвика безпрецедентна гражданска активност — в него се включиха близо 100 жители на общините Бобов дол и Дупница, както и Община Бобов дол.

"Вместо да работим за възможното бъдеще пред зависимите от въглищата региони, ние трябва да се борим с изгарянето на отпадъци. Бобов дол, Перник, Стара Загора дълги години са били символ на енергийната независимост на България, а сега могат да трансформират източниците и да въведат сериозен дял на възобновяема енергия. Отпадъците нямат място в енергийната система като гориво, но имат сериозно въздействие върху здравето и живота на живеещите и работещите в централите", казва Меглена Антонова от "Грийнпийс" – България.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес