Американски учени са открили в тъканите на рибата вещества, които отслабват защитните сили на човешкия организъм.
Оказва се, че повсеместно попадащите в морските животни устойчиви органични замърсители (от инсектициди, охладителни агенти, огнезащитни материали) не позволяват на рибите да се избавят от токсините, става ясно от статия в сп. Science Advances.
В организма на човека има жизненоважен белтък – P-гликопротеин (P-gp), който не допуска чужди токсични вещества в клетките (освен това той е способен да се съпротивлява на няколко токсина едновременно).
Учените отдавна подозират, че устойчивите органични замърсители могат да се промъкват покрай P-gp във вътрешността на клетките и да вредят на организма.
Но Амро Хамдун и колегите му от Института по океанография Скрипс са изяснили, че устойчивите органични замърсители не се промъкват покрай P-gp, а се прикрепват към този белтък, което в крайна сметка не му позволява да защитава човешките клетки.
Освен това в мускулните тъкани на осем жълтопери риби тон (популярен вид) океанолозите открили множество такива устойчиви органични замърсители – от пестициди, огнеупорни материали и хладилни агенти (последните се прилагат в хладилници и климатици), а също от странични продукти на нефтохимическата промишленост.
"Когато ядем такава риба, ние снижаваме ефективността на важната защитна система на организма. Това се отнася както за хората, така и за морските животни", отбелязва Хамдун.
Към групата на особен риск се отнасят новородените – поради това, че замърсителите се концентрират в млякото на майката. Освен това в първите шест месеца от живота в стомаха на бебетата P-gp присъства в много слаба концентрация.