Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Warka Water: кула за получаване на вода от нищото

11 април 2014, 07:33 часа • 168291 прочитания

В някои райони на Етиопия най-близкият източник на питейна вода се намира на шест часа път. На година за цялата страна това се сумира в 40 млрд. часа, подчертава организацията Water Project.
Но дори в случай че питейната вода все пак бъде открита, тя далеч невинаги става за пиене – ручеите и езерата изобилстват от патогени, животински отпадъци и други вредни вещества.
Само в Африка от недостиг на вода страдат почти половин милиард души. Това обстоятелство привлича вниманието на най-известните филантропи в света, но критиците не вярват, че предлаганите от тях сложни технологии ще стигнат някога до африканската пустош, където няма нито един човек, способен да монтира скъпо съоръжение.

„Ако неудачните проекти от последните 60 години са ни научили на нещо, то е само на това, че сложните комплексни решения нищо не дават“, казва Джейсън Каш, съосновател на проекта Toilets for People.

Като алтернатива се предлагат устройства, които не изискват високи технологии – филтърът Life Straw, например. Но те не помагат в търсенето на източник на вода. Основният проблем остава достъпът до питейна вода, който да бъде и практичен, и удобен. Именно този проблем се решава, според твърденията на разработчиците, от евтиното съоръжение Warka Water, което може да се използва дори от необразован абориген. Предназначението му е да добива вода от въздуха.
Стремежът на авторите – Артуро Витори и Андреас Фоглер – бил в конструкцията да отсъстват сложни приспособления и инженерни подвизи. В основата на изобретението е само взаимодействието на форми и материал.

Кулата с височина около 10 метра напомня ваза. Тя е наречена в чест на дървото Ficus vasta, което расте в Етиопия. На пръв поглед това е по-скоро епатажна инсталация, но в действителност всеки детайл от устройството е функционален. По съответния начин са подбрани и материалите.

Твърдата външна част се състои от леки и еластични стъбла от вида Júncus, сплетени по такъв начин, че съоръжението да устоява на напорите на силния вятър и в същото време да го пропуска свободно. Вътре е разположена мрежа от найлон или полипропилен, която по форма напомня голям китайски фенер. Върху нея се събират капки роса, които се складират в контейнер в основата на кулата. След това водата се подава в тръба и жадният етиопец само трябва да отвори крана.

В тази конструкция няма нищо умопомрачително. Преди няколко години студент от Масачузетския технологичен институт вече демонстрира аналогично устройство, превръщащо мъглата във вода. Постижението на Витори и Фоглер е в ниската цена и по-високата ефективност на Warka Water.

„В Етиопия липсва каквато и да било инфраструктура и там не е лесно да изкопаеш нещо като кладенец – пояснява Витори. – А за да намериш вода, понякога се налага да пробиеш дупка с дълбочина 500 м. Тоест това технически е трудно и скъпо. Освен това помпите изискват електричество и резервни части.“
Полевите изпитания са показали, че Warka Water дава около 100 литра вода на ден. Особено ценно е, че в пустинните райони диапазонът между дневната и нощната температура понякога достига 30°C, а тези разлики са най-важният фактор, влияещ на кондензацията на водата.

Съоръжението се изготвя от разлагащи се материали и е лесно да се монтира или премахне без механични инструменти за по-малко от седмица. Достатъчно е да се обучат жителите на едно селище, за да споделят те „ноу-хауто“ със съседите си, смята Артуро Витори.

Една кула заедно с монтажа струва около $500, а когато започне масово производство, цената ще падне, уверява Витори. Двете първи кули ще бъдат издигнати в Етиопия следващата година. Търсят се инвеститори.

А Витори продължава да рисува светло бъдеще: когато хората престанат да изразходват време за походи за вода, те могат да посветят живота си на различни занимания и в Етиопия ще започне епоха на благоденствие.




Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес