Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учените разкриха тъмната страна на "хормона на щастието" серотонин

25 август 2016, 14:41 часа • 38948 прочитания

Той е познат като един от "хорманите на щастието" и откриването му доведе до разработването на "чудодейни" лекарства срещу депресия.

Въпреки че са предписвани като лечение срещу тревожност, тези лекарства, създадени да повишават нивата на серотонин в мозъка, имат един странен и мистериозен страничен ефект. В някои случаи на практика те правят хората още по-тревожни и дори ги подтикват към самоубийствени мисли.

Ново изследване, публикуване в сп. Nature, откри, че противно на поплурното възприятие, че серотонинът създава приятни усещания, той всъщност има и тъмна страна.

Учени от САЩ прилагали леки удари върху лапите на мишки и открили, че това активира неврони, които произвеждат серотонин в части от мозъка, свързани с настроението и депресията.

Също тако изкуственото повишаване на активността на тези неврони направило мишките по-тревожни.

С прецизна апаратура за наблюдение на мозъка на мишките учаните разкрили "съществена" верига, управляваща страха и тревожността, базираща се на серотонина.

"Тези открития ни позволяват да разберем по-добре връзките в мозъка, които причиняват страх и тревожност при бозайниците", заявява проф. Томас Каш от научния екип, пише Индипендънт.

Лекарствата от групата на селективните инхибитори на обратното захващане на серототита (SSRIs) обикновено са първият избор при лечение на депресия, защото в повечето случаи като цяло имат по-малко странични ефекти.

Страничните ефекти могат да включват превъзбуда, треперене или тревожност, прилошаване, замаяност, замъглено зрение, ниско либидо, затруднение за достигане на оргазъм и др.

Втората стъпка на учаните била да разберат дали серотониновите вериги при мишките съществуват и в човешкия мозък.

"Логично е, защото знаем, че SSRIs могат да причинят тревожност при хората, а връзките в тези сегметни на мозъка са много сходни при мишките и при хората", допълни проф. Каш.

Учените са убедени, че може да бъде разработено лекарство, което да блокира причиняващите тревожност ефекти на серотонина.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес