Много от ранните писмени произведения на човечеството, за съжаление, са изгубени без следа. Но някои имали късмета да оцелеят до наши дни...
1. "Легенда за Гилгамеш" - 2500 г. пр. Хр., Шумер. Първите песни за Гилгамеш са създадени в края на първата половина на III хилядолетие пр. Хр. От края на второто хилядолетие до 7-6 в. пр. Хр. е създадена окончателната версия на легендата - "ниневийската", която е открита в библиотеката от керамични плочки на асирийския цар Ашурбанипал (669 – 627 г. пр. Хр.).
2. "Поученията на Шурупак" - 2500 г. пр. Хр., Шумер. Този сборник е сред най-старите литературни произведения с народни мъдрости, събрани от бащата на Зиусудра - героя на шумерската легенда за потопа. Текстът съдържа стотици полезни съвети, вариращи от практически до морални принципи, които е трябвало да помогнат на Зиусудра в живота.
3. "Поученията на Птахотеп" - 2400 г. пр. Хр., Египет. Това е книга от 18 папирусни страници с житейски мъдрости, идеи и мисли на Птахотеп, съветник на двама фараони: Менкаур и Дад-ку-Риа. Отказвайки сам да стане фараон, Птахотеп посвещава живота си на жречество и служене на държавата. Подобно на „Поученията на Шурупак“, тази колекция от мъдрости е предназначена за сина на Птахотеп.
4. "Легенда за Синухе" - 2000 г. пр. Хр., Египет. Тази творба се смята за едно от най-великите литературни произведение на Древен Египет и разказва за благородника Синухе, който при пътуване до Либия с принц Сенусерт I, научава за убийството на фараона Аменемхет I и, че се замисля покушение срещу самия Сенусерт. Уплашеният Синухе избягал. Сенусерт обаче оцелява, става фараон и кани Синухе на служба, като му прощава за проявения страх.
5. "Плач за гибелта на Ур" - 2000 г. пр. Хр., Шумер. Един от най-старите образци на световната поезия, „Плач за гибелта на Ур“ е погребална песен за разрушения град, написана от първите царе от династията Исин, които искали да го възстановят.
6. Папирусът "Уесткар" - 1700 г. пр. Хр., Египет. Този сборник с пет независими истории е сред най-старите литературни произведения. Всяка история разказва за един древен египетски жрец или магьосник и за чудесата, които извършва. Смята се, че папирусът е намерен от британския авантюрист Хенри Уесткар, на когото е кръстен.
7. "Речта на Ипувер" - 1650 г. пр. Хр., Египет. Речта разказва за социалните бедствия, сполетели египетското царство. Текстът говори за чума, която бушува в Египет, по време на която водите на Нил станали червени като кръв. Източникът на всички беди станало обстоятелството, че хората нарушавали закона.
8. "Приказка за нипурския бедняк" - 1500 г пр. Хр., Акад. Приказката за бедняка от Нипур е един от най-старите примери за древен устен фолклор. Мъж на име Гимил-Нинурта бил много беден. Управителят на града му се присмял и отнел единствената му коза. Гимил обаче си отмъстил, като на свой ред успял три пъти да го набие.
9. "Разказ за двамата братя" - 1185 г. пр. Хр., Египет. Тази история е сред най-старите литературни произведения и се смята за първата приказка в света. Тя разказва за двама братя: Анубис и Бата. Съпругата на Анубис опитала да съблазни Бата, който ѝ отказал. Тогава жената го наклеветила, че се опитал да я прелъсти. Бат доказал невинността си, а клеветницата била наказана със смърт.
10. "Класика на поезията" - 1000-600 г. пр. Хр., Китай. Сборникът "Класика на поезията" или "Шижинг" е съставен от великия философ Конфуций. Най-вероятно авторите са поети от времето на династията Чжоу, когато се полагат основите на китайската култура. Съдържа 305 стихотворения, а самата книга е разделена на три части: "Фън" (песни), "Я" (оди и епоси) и "Сонг" (химни).