Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тях не ги е страх от горските пожари: Птици и насекоми, които имат полза от бедствието (СНИМКИ)

14 януари 2025, 10:04 часа • 633 прочитания

Природата е пълна с много изненади и в някои случаи не е еднозначна. Горските пожари са истинска трагедия за екологията, хората и животните, които обитават местността на бедствието. Но има такива представители на природата, за които огнената стихия не е само смърт, а допринася за оцеляването им. Кои са те разкрива еволюционният биолог Скот Травърс в статия за Forbes.

Лесен начин да привлечете птици в градината: Засадете тези растения

Снимка: Getty images

Още: Учени: Алкохолът е свързан с над 200 заболявания, води до рак

Пирофилни бръмбари 

Пирофилните бръмбари са истински "преследвачи на огън". Те са способни да откриват горски пожари на огромни разстояния – до 130 километра. Техните инфрачервени сензори засичат топлина, а специални рецептори за дим на антените им ги насочват директно към източника на огъня.  Експертът отбелязва, че за тези бръмбари опожарената гора е идеално място за размножаване. Силната топлина отслабва защитните сили на дърветата, което улеснява бръмбара да снася яйца под кората. Ларвите, лишени от конкуренция от други насекоми и хищници, се хранят с разлагаща се дървесина. Тази изгоряла среда се превръща в безопасно убежище за тяхното развитие и осигурява продължаване на жизнения цикъл.  В същото време пирофилните бръмбари използват огън не само за собствените си цели. Те също играят важна екологична роля. Чрез разграждането на изгорялата дървесина те ускоряват процеса на връщане на хранителните вещества в почвата, обогатяват екосистемата и създават условия за растеж на нови растения. 

Снимка: iStock

Още: След новогодишната заря: Стотици планински чинки са загинали край Копривщица (СНИМКИ)

Кълвачи 

За някои видове кълвачи горите, преживели пожари, са не само местообитание, но и жизненоважно условие за оцеляване. Видове като трипръстия черен кълвач (Picoides arcticus), червеноглавия кълвач (Leuconotopicus borealis) и белоглавия кълвач зависят от засегнатите от пожари гори, тъй като мъртвата дървесина (мъртвите дървета) осигуряват идеалното местообитание за тези птици. Черният трипръст кълвач, например, се храни главно с ларви на насекоми, които се размножават в наскоро опожарени гори, като по този начин регулира числеността на насекомите. „Интересното е, че потушаването на естествените пожари доведе до рязък спад в популацията на червените кълвачи. В отговор еколозите въведоха контролирано изгаряне, което помогна на тези птици да възвърнат мястото си в екосистемата“, отбелязва Травърс. 

Снимка: iStock

Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science

Хищни птици   

Най-удивителните адаптации към огън се откриват при грабливите птици: Черна каня (Milvus migrans), кафяви соколи (Falco berigora) и свирещи хвърчила (вид ястреб  Haliastur sphenurus).  Според проучване, публикувано през май 2023 г. в Journal of Ethnobiology, тези птици вдигат тлеещи клони и ги хвърлят в неизгорели зони, за да примамят плячката от скривалището. Горските пожари представляват огромна възможност за тях. Огънят привлича насекоми, дребни бозайници и влечуги, което ги прави лесна плячка. Разпръсквайки огън, птиците разширяват териториите си за лов и увеличават шансовете си да хванат бягаща плячка, предаде БГНЕС.

Снимка: iStock

Още: Откритие: Най-старата азбука е намерена в древна гробница в Сирия (СНИМКА)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес