Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Телескопичните умения на пчелите

28 юли 2016, 07:45 часа • 4180 прочитания

Пчелите са в състояние да мърдат коремите си по най-различни начини. Сега ново изследване, показва как го правят.

През 2015 г. екип от изследователи от Университета Цинхуа в Пекин използва камера с висока скорост, за да наблюдава как медоносни пчели свиват корема си по време на полет и по време на покой, което потвърждава, че пчелите могат да манипулират формата на корема си, но само в една посока - надолу, към долната страна на пчелите.

Сега същият екип е установил механизма, стоящ зад това движение. Специализирани мембрани, които се свързват коремни сегменти на медоносните пчели са по-дебели в горната част на корема, отколкото на дъното, което позволява деформацията само в една посока, пише Science daily.

Коремите на медоносните пчели съдържат до девет припокриващи се сегмента, които са подобни на малки бронирани плочи. A тънък, гъвкав слой от клетки, наречени сгънати интерсегментални мембрани (FIM), свързва трудните външни мембрани, което позволява на всеки концентричен сегмент не просто да се прикрепи към своя съсед, а да се плъзне в следващия. Учените наричат това движение "телескопично."

"Нашето изследване върху ултраструктурата на FIM е от голямо значение, за да разкрие сгъващия механизъм за движение на корема на медоносните пчели", каза проф. Шаозе Уан , един от съавторите на изследването. "По време насъбирането на нектар, корема на медоносната пчела прави дихателни упражнения с висока честота и подпомага засмукването на частици с устните, за да се подобри ефективността на приема.“

В този експеримент, учените разглеждали фуражните медоносни пчели, използвайки една и съща комбинация от висока скорост на видеозаснемане и сканиращ електронен микроскоп. Учените записват коремното въртене на живи пчели и вътрешната форма на корема. Видеоклиповете са заснети при 500 кадъра в секунда.

Микроскопията показва, че мембраните в горната част на корема на медоносната пчела са два пъти по-дебели от тези в края. Тази асиметрия позволява сегментите да удължат отгоре и до долу, в резултат на еднопосочното кръжене.

 

Стефани Вакарелийска
Стефани Вакарелийска Отговорен редактор
Новините днес