Позитивните тестове на пациентите, които са се възстановили от коронавируса, не са повторни инфекции. Това обявиха от Световната здравна организация (СЗО), предаде АФП.
Пациентите с коронавирус, обявени за възстановени, които по-късно биват тествани положително за вируса SARS-CoV-2, все още изхвърлят мъртвите белодробни клетки, те не са повторно заразени, обясниха от СЗО.
През април южнокорейските здравни служители са съобщили за над 100 такива случая, като изказват опасения, че пациентите, които са се възстановили, могат да бъдат заразени отново. Но и от Южна Корея вече има обяснения - наличие на неактивни РНК на вируса, които се засичат от PCR тестовете. Това обаче не позволява да бъде заразен друг човек, а и носещият ги не боледува наново, пише в материал на Live Science.
"Ние сме наясно, че някои пациенти се тестват положително, след като клинично са се възстановили. От това, което в момента знаем - и това се основава на много скорошни данни - изглежда, че тези пациенти изхвърлят от организма си мъртви белодробни клетки, което е част от фазата на възстановяване", заяви говорител на СЗО пред АФП.
Хората, заразени с новия коронавирус, изграждат антитела седмица или повече след инфекцията или появата на симптоми, показват изследвания. Но все още не е ясно, казват експертите, дали организмът систематично изгражда достатъчен имунитет, за да се предпази от нова атака на вируса, и, ако се случи, колко дълго трае такъв имунитет.
"Нуждаем се от систематично събиране на проби от излекувани пациенти, за да разберем по-добре колко дълго те са в състояние да заразяват други хора т.е. изхвърлят жив вирус", заяви говорителят.
Припомняме, че още в началото на април един от най-известните южнокорейски инфекционисти де факто отхвърли тезата, че можеш да се заразиш отново с COVID-19, след като си изкарал болестта. Подробности от интервюто му можете да прочетете ТУК!