Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Рискът от предаване на COVID-19 след ваксинация е по-малък

29 март 2021, 21:30 часа • 5666 прочитания

Европейският център за предотвратяване и контрол на заболяванията публикува технически доклад за риска от предаване на новия коронавирус от повторно заразени хора или от заразили се след ваксинация, според който той е нисък. Това съобщиха от пресслужбата на организацията, цитирани от 24 часа.

"Много насърчаващо е да видим, че случаите на повторна зараза със SARS-CoV-2 са доста редки. Радваме се и на ранните положителни индикации, че рискът от предаване на заразата изглежда намален при ваксинираните. Макар и да е необходимо да се наблюдава отблизо ефектът от новите притеснителни варианти върху предаването на вируса, очакваме общият брой на заразените значително да намалее с увеличаването на ваксинираните" каза директорът на центъра Андреа Амон.

От изводите за предаване на вируса при повторно заразяване става ясно, че няма изследвания, измерили пряко предаването на SARS-CoV-2 от повторно заразени с него хора на контактни лица. Има данни обаче, че случаите на повторно заразяване са редки. Изследвания, проследили преболедували пет до седем месеца след като са оздравели, установиха, че защитният ефект на предишното заразяване е много висок между 81% и 100% през този период. Тези изследвания обаче са извършени преди появата на притеснителните варианти. Има данни, че при B.1.351 and P.1 имунитетът не е толкова силен.

Данните за риска от предаване на заразата след ваксинация съществуват само от едно изследване. Според него ваксинирането на човек от едно домакинство намалява риска от зараза на податливите негови членове с поне 30 процента. Има данни, че симптомното или безсимптомно заразяване на ваксинираните намалява значително, макар и ефикасността на ваксините да е различна според продукта и таргетната група.

Има също данни за по-малък вирусен товар и по-кратко отделяне на вируса от ваксинираните в сравнение с неваксинираните, което може да бъде приравнено към намалено предаване. Много изследвания за ефикасността на ваксините са извършени преди появата на притеснителните варианти. Има данни, че при B.1.351 and P.1 ефикасността им не е толкова голяма.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес