Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Праисторическа четирикрака змия не била змия

19 ноември 2021, 13:54 часа • 5926 прочитания

През 2015 година палеонтолозите обявили за невероятна находка. В бразилски скали те открили съхранил се пълен скелет на влечуго, напомнящо змия, но с една съществена подробност: с четири малки крайника.

Отдавна е прието да се смята, че змиите невинаги са били такива безноги пълзящи същества, каквито са в днешни времена. Но тази находка силно объркала ситуацията и този образец станал един вид палеонтологичен „свещен Граал“. Влечугото, което учените нарекли Tetrapodophis amplectus, било тъкмо липсващото звено между змиите и гущерите.

Древен еж живеел с динозаврите

Но ето че се появил проблем – според новия анализ на останките този тетраподофис (от гр.: „четирикрака змия“) изобщо не е змия, а един от измрелите морски гущери, живели преди повече от 110 милиона години.

"Главният извод на нашия екип се състои в това, че Tetrapodophis amplectus в действителност не е змия, той просто е бил класифициран неправилно – казва палеонтологът Майкъл Колдуел от Университета в Албърта (Канада). – Всички аспекти от неговата анатомия се съгласуват с това, което се наблюдава в групата измрели морски гущери от периода креда, известни като дилофозаври."

Отдавна е прието да се смята, че змиите невинаги са били пълзящи животни без крака и палеонтолозите очаквали в летописа от фосили някъде в тъмните коридори на времето да съществува и четирикрака змия. Tetrapodophis amplectus изглеждал много обещаващ кандидат за тази роля.

При изследвания през 2015 година костите на съществото били  изучени и анализирани внимателно, но много бързо Колдуел разбрал, че нещо в тази находка не е както трябва. Той и колегите му представили опровержение през октомври 2016 година на срещата на Дружеството на палеонтология на гръбначните.

Откриха земноводно на 120 милиона години

Изучавайки скелета, те открили, че зъбите на животното не били огънати като зъбите на змия, а черепът и скелетът не приличали на змийски. Екипът не видял и големи коремни люспи, чието наличие е характерно за змиите. Така че, изглежда, сензацията се отлага.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес