Група учени от няколко американски университета е установила арсен, олово и още над десет метала в 30 тампона на 14 марки от търговската мрежа в САЩ, Великобритания и Гърция. Резултатите от изследването са публикувани в сп. Environment International.
ОЩЕ: Как жените се оказаха в задния двор на доказателствената медицина
Опасните комбинации
Повечето от установените метали са се различавали по органичен статус. Повишеното ниво на олово е установено в неорганичните тампони (от изкуствена коприна или смес с памук, изкуствена коприна и вискоза), а арсена - органичните варианти `от 100% памук). В нито една от категориите не е имало стабилно ниски концентрации на всички или повечето метали.
"Установихме всички 16 метали в един от образците тампони, включително и някои токсични метали, като олово, който няма безопасна стойност на концентрацията", се отбелязва в изследването.
Безпокойство
Учените подчертават, че присъствието на металите в тампоните предизвиква безпокойство не само от гледна точка на неблагоприятното въздействие върху женското здраве, но и с оглед характеристиките на вагиналната лигавица, която осигурява ефективно преминаване на химическите вещества в кръвообращението. Важно е да се разбере, че преминаването на химическите вещества от влагалището не се подлага на първичния метаболизъм и детоксикация през черния дроб, а се насочва директно в кръвообращението.
Още: Проучване разкрива опасностите, които крият приложения за проследяване на менструация
В хода на изследването в тампоните са били установени:
арсен (As);
барий (Ba);
калций (Ca);
кадмий (Cd);
кобалт (Co);
хром (Cr);
мед (Cu);
желязо (Fe);
живак (Hg);
манган (Mn);
никел (Ni);
олово (Pb);
селен (Se);
стронций (Sr);
ванадий (V);
цинк (Zn).
Снимка: iStock
Марките
Видовете тампони, използвани в изследването са взети от различни магазини в Ню Йорк, Атина и Лондон, а така също и от два големи интернет магазина. Коефициентът на вариация за всички метали с изключение на живака процентът е бил между 12,9% до 36,5%.
"Потвърдихме наличието на няколко токсични метали, включително олово, кадмий и арсен, но не установихме съществено присъствие на хром или живак. Установихме също и високи концентрации на калций и цинк.", пише в изследването.
Специалистите подчертават, че установеното олово в тампоните "няма безопасно ниво на въздействие". Измивайки се от менструалния продукт той попада в кръвообращението, което предизвиква отрицателни последици за здравето.
Още: Как да се справим с болките в корема по време на менопауза?
Опасностите
Оловото се натрупва в костите, където заменя калция и може да остане достатъчно продължително време в организма. Дори при ниски нива на концентрация този метал може да доведе до невроповеденчески последици, както при възрастни, така и при деца, включително и до понижаване на конгнитивните функции.
Причините
Учените допускат, че металите са могли да попаднат в тампоните по различи начини:
- Суровината от памук или вискоза се замърсява в процеса на производството (повечето изследвани тампони са произведени в САЩ);
- Тампоните поемат металите от водата в процеса на производството (водата в ЕС и САЩ понякога е замърсена с олово);
- Умишленото добавяне в тампоните (калций, никел, цинка) се прави заради противомикробните агенти.
Бъдещи проучвания
В изследването се подчертава, че са необходими бъдещи изследвания, за да се оцени дали металите могат да се премахнат от тампоните и до каква степен се усвоява от влагалището. Специалистите нямат данни за преминаването на химическите вещества през лигавицата на влагалището, като се имат предвид анатомическите различията във влагалищните и кожните тъкани.
Още: Нов закон в Испания разрешава на жените да си вземат менструален отпуск
Представителност
Струва си да се обърне внимание и на това, че в своята работа учените са се концентрирали на продукти на множество марки. Това дава представителност на изследването.
Одобряване на продуктите
Управлението по контрол на качеството на хранителните и лекарствените средства (FDA) одобрява тампоните, произведени от памук, вискоза или техни смеси.
Още: Различават ли се симптомите на диабета при жените и мъжете
Безопасност
За безопасното използване на продуктите специалистите съветват:
- Да се мият ръцете със сапун преди и след използването на тампона;
- Да се използват тампони само по време на кървенето през менструалния цикъл;
- Да не се оставя тампон вътре във влагалището повече от 4 часа;
- Да не се забравя за опасността от синдрома на токсичния шок, който се развива в резултат на инфектиране с бактерии и се характеризира с такива симптоми като треска, повръщане, диария, припадъци, виене на свят или обрив.
Още: В Непал загина 16-годишно момиче, прогонено от вкъщи заради менструация
Повече за синдрома вижте в следващото видео.