Представете си делфин. Сега си представете такъв, който е два пъти по-голям от човек. Преди около 16 милиона години гигантски делфин кръстосва дълбините на сладководно езеро. За разлика от повечето съвременни делфини, неговият дом не е бил океан, а сладководно езеро в перуанската Амазонка. И въпреки че днес има живи видове амазонски сладководни делфини, те не са близки роднини на този древен китоподобен, съобщава CNN.
Анализът на новооткрития череп на древния делфин показа на палеонтолозите, че тялото му би било дълго най-малко 11 фута (3,5 метра), което го прави с около 20% до 25% по-голям от съвременните речни делфини и най-големия известен сладководен делфин. Но черепът, който е дълъг около 27 инча (70 сантиметра), е непълен, така че древният делфин може да е бил дори по-голям от това, съобщават учените на 20 март в списанието Science Advances, публикувано от Американската асоциация за напредък на науката.
Кое прави находката изключителна?
Това, което прави находката още по-изключителна е защото обикновено има по-малко отделни делфини в сладководните екосистеми и силните водни течения обикновено пречат на вкаменелостите да се запазят добре. Учените наричат новооткрития вид Pebanista yacuruna -родът препраща към формацията Пебас в Перу, където е открита вкаменелостта, а „якуруна“ е термин за митичните водни хора от местната легенда на местния език кичуа.
Още: Археолози откриха римските стени на Нарбон
Изследователите откриват фосила на амазонски делфин през 2018г. близо до река Напо в Лорето, Перу. P. yacuruna е сред първата вълна от делфини, които тестват водите в амазонските реки и езера. Липсата на хищници в новия му дом може да обясни как видът се е развил, за да стане толкова голям, според проучването. Но промените в околната среда като сушата може по-късно да са обрекли P. yacuruna и да са довели до изчезването му, отваряйки сладководните местообитания за предците на съществуващите розови речни делфини.
*Проучването може да прочетете: тук
Още: Обсидианови остриета от Великденския остров говорят за пътешествия до Южна Америка