Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На борда на потъналия кораб „Еребус“ на Франклин е открит гребен с коса

05 ноември 2023, 07:50 часа • 4612 прочитания

Подводни археолози са открили гребен с 21 човешки косъма, докато изследвали потъналия кораб „Еребус“ на сър Джон Франклин през 2019 г. Изследователите изпратили няколко проби за ДНК анализ, но генетичният материал в тях не бил запазен.

Освен това химиците са изследвали елементния състав на косата от „Еребус“, косата на починали членове на експедицията, погребани на арктическия остров Бийчи, както и референтни проби. Този анализ обаче също не довел до ясни изводи. Това става ясно от статия, публикувана в Journal of Archaeological Science: Reports.

През 1845 г. под ръководството на сър Джон Франклин започва британска полярна експедиция, чиито задачи включват изследване на последната неизвестна част от Северозападния проход през Северния ледовит океан. Тя се състои от два бивши бомбардирски кораба на Кралския флот - „Еребус“ и „Терор“, модернизирани до най-добрите стандарти от XIX век за плаване в ледовете. Екипажът на двата кораба се състои от 129 души, повечето от които англичани.

Повече от век и половина изследователите се опитват да възстановят веригата от събития, случили се с изгубената експедиция. Освен останалото, през последните десет години са открити двата потънали кораба. Така през 2014 г. изследователите откриха останките от „Еребус“, а две години по-късно - и на „Терор“. Освен това последният кораб е открит на 96 километра от предполагаемото място на корабокрушението.

Ейдриън Боуман от университета в Глазгоу, заедно с колеги от Великобратания и Канада, съобщават, че през 2019 г., по време на подводно изследване на кораба „Еребус“, учените са открили в едно от помещенията гребен, изработен от сатенено дърво (Chloroxylon swietenia) и свинска четина. Предполага се, че това е било помещение на стюарда Едмънд Хор. Затова изследователите предполагат, че гребенът може да е принадлежал на стюарда или капитаните Джон Франклин или Джеймс Фицджеймс, които Хор е обслужвал.

Adrian Bowman et al. / Journal of Archaeological Science: Reports, 2023

На гребена от кораба „Еребус“ са запазени 21 косъма, включително един косъм от брада. Освен това за анализа изследователите взели образци от коса от членове на експедицията, чиито погребения били разкопани на канадския остров Бийчи през 80-те години на миналия век. Това са шест образеца от Джон Хартнел (три косъма от задната част на главата и три косъма от брадата) и три от брадата на Уилям Брейн. За сравнение учените са използвали образци от коса на съвременни хора.

Микроскопският анализ на косата от гребена показал, че с изключение на една, всички проби са светлокафяви на цвят и представляват остатъци от коса. Само един образец се оказал с тъмен кестен или черен цвят и представлявал косъм от брада. Космите са били предимно прави, а дължината им е достигала от два до четири сантиметра с дебелина от 60 до 90 микрометра. Характеристиките на тези образци позволили да се направи извод, че най-вероятно те принадлежат на европеиди.

Учените изпратили четирите косъма, намерени на „Еребус“, за ДНК анализ. Но нито ядрена, нито митохондриална ДНК е запазена в някоя от пробите. След това изследователите решили да проведат химичен анализ на косата. Поради дългия им престой под вода пробите се оказали силно замърсени, поради което изследването им било предшествано от процедура по очистване.

Независимо от това учените не успели да направят ясни изводи въз основа на получените резултати. Косата от „Еребус“ била значително различна по химичен състав от образците от остров Бийчи и сравнителната колекцияя, включително поради повишени концентрации на магнезий, манган, стронций и олово. Но не е ясно до каква степен тези резултати отразяват действителното състояние на човека или хората, на които са принадлежали тези косми.

В края на миналата година канадски подводни археолози извършиха нови изследвания на кораба „Еребус“. За 11 дни работа те откриха 275 артефакта, сред които се открояваха чертожни инструменти, намерени в офицерска каюта.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес