Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Краят на света: Вулкан ли ще е причината?

19 август 2022, 07:45 часа • 40034 прочитания

Миналата година излезе филмът „Не поглеждай нагоре“, който върши чудесна работа, показвайки как обществото може да си затвори очите за потенциални заплахи. И днес учените от Кеймбриджкия университет бият тревога – обичайният ход на развитие на цивилизацията може да бъде нарушен от изригване на вулкан, пише Express.

Учените казват, че с вероятност 1 : 6 чакаме най-силното вулканично изригване, което по сила може да се сравни със сблъсък на Земята с астероид с диаметър 1 километър. Последствията от такъв „удар“ за цивилизацията и планетата ще бъдат опустошителни – чакат ни резки климатични промени и прекъсване на веригите за доставки на храна, в допълнение към вулканичната зима, която ще изправи нарастващото човечество пред глад.

Въпреки подобни ужасяващи прогнози правителствата харчат стотици милиони, за да подготвят Земята за сблъсък с астероид, забравяйки, че статистически през следващите 100 години изригването на вулкан е по-вероятен сценарий. Съответното изследване е публикувано в списание Nature.

Учените отбелязват, че още сега е необходимо да се увеличи финансирането за изследвания на неизучени вулкани, да се разширят наблюденията и изучаването на магмата. За да може да се предотврати пълното опустошение на Земята в бъдеще.

Екипът от Кеймбриджкия университет отбелязва, че изригването на остров Тонга от началото на тази година е най-мощното, регистрирано някога от съвременни инструменти. Проучванията обаче показват, че веднъж на всеки 625 години се случва много по-глобално изригване – от 10 до 100 пъти по-мощно.

Съгласно данните на учените последното изригване с магнитуд 7 се е случило в Индонезия през 1815 г. Последствията са били опустошителни – загинали са повече от 100 хиляди души, глобалната температура спаднала, което довело до глад, епидемии от болести и масови насилствени бунтове. Всички тези последствия са стрували на света трилиони. Сега живеем в свят с осем пъти по-голямо население и над 40 пъти по-високо ниво на търговия. Нашите глобални сложни мрежи могат да ни направят още по-уязвими за голямо изригване.

Учените настояват за по-задълбочено изследване на опасни вулкани, за чието съществуване световната общност дори не подозира. Изследователите смятат, че най-малко проучени са морските и езерните ядра, особено в по-слабо развитите региони като Югоизточна Азия. В резултат на това дори сравнително скорошни изригвания може да не са известни на научната общност.

Наскоро изследователи от университета в Бристол и шотландския университетски изследователски център за околната среда установиха, че супервулканите изригват само когато се натрупат наистина големи обеми магма, което отнема милиони години.

Учените изследват природата на супервулкани, за да получат информация, която ще им помогне да предскажат по-добре тези изключително опасни събития. Изследователите са установили, че тела от втвърдена магма или лава (т.нар. плутони), открити на местата на изригвания на супервулкани, са се образували в земната кора в продължение на милиони години.

"Магмата, която изригва от супервулканите, се натрупва в дълбините в продължение на милиони години и едва след това се изхвърля на повърхността. Разбирането на процеса на генериране на магмата ще ни позволи да подобрим прогнозата за изригвания на супервулкани", казват учените.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Ще изригне ли супервулканът Йелоустоун?

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес