В хода на изследвания, проведени наскоро, е била издигната идеята, че последният общ прародител на всички животни са били гребенестите (Ctenophora) – широко разпространен тип морски животни, придвижващи се с помощта на реснички върху тялото.
Но сега учените твърдят, че това не е така. Статия на тази тема е публикувана в сп. PNAS.
„Нашите резултати подкрепят традиционния сценарий на еволюция на животните. Те показват, че изводите за развитието на многоклетъчните, основани на свързаната с гребенестите хипотеза, не могат да бъдат подкрепени с достъпни в настояще време данни“, казват авторите на статията.
Разбирането на произхода на такива сложни системи като кожата и мускулите зависи от хипотезата за филогенетичните връзки. За родствена група за всички животни традиционно се смятат гъбите (Porifera).
Прието е да се смята, че последният общ прародител на всички животни е бил доста прост организъм и по-сложните черти са се добивали от видовете в хода на еволюцията.
Но според теорията за гребенестите общият прародител е бил сложен организъм и е имал например нервна система, а след това тези по-сложни черти са били загубени от други видове.
Учените под ръководството на Дейвид Писани са опровергали тази теория, като са посочили множество неточности в нейната структура.
Изследователите отбелязват, че свързаната с гребенестите хипотеза се основава на опростени еволюционни модели и невярно избрани опорни видове, което определя нейната недостоверност.
Авторите на изследването твърдят, че последният общ прародител на всички животни е бил прост организъм, който се е усложнявал в хода на по-нататъшното си развитие.