Тежестта на коронавирусната инфекция при пациенти в реанимация не зависи от времето на денонощието. Рисковете за здравето може да са свързани с определено състояние по време на сън, каза Валери Суботин, ръководител на Центъра за анестезиология и реаниматология, в интервю за радио Sputnik, пише БГНЕС.
Според лекаря, опасността от нощните часове за повечето пациенти с коронавирус е мит. Всъщност заплахата е само за хора със сериозни съпътстващи заболявания, добави Суботин.
„Ако говорим за пациенти със съпътстваща значима патология, например, с хронична обструктивна белодробна болест или с наднормено тегло, тогава в определено време, при изпадане в дълбок сън, наистина могат да настъпят различни физиологични промени, включително спиране на дишането“, обясни реаниматорът. Такива патологии се диагностицират бързо и лекарите винаги са особено внимателни към такива пациенти.
Суботин отбеляза, че в болниците, специализирани в приемането на пациенти с коронавирус, са създадени всички условия за наблюдение на здравето на хората 24 часа в денонощието. Пациентите са постоянно наблюдавани, всички отклонения се регистрират незабавно и лекарите са наясно с тях.
"Клиниките са добре оборудвани, разполагат с всичко необходимо за стандартите за мониторинг. Конвенционалните системи за мониторинг доста добре проследяват състоянието на болните в интензивните отделения", заключи Суботин.