Британски учени назоваха бързорастящ и непретенциозен ГМО ориз за единствената надежда на човечеството за спасение от глад в дългосрочна перспектива.
Изследователите разказали, че техните изследвания са встъпили в третата фаза от четири, като последната ще бъде финална.
Отглеждането на генномодифициран сорт ориз се провежда в рамките на C4 Rice Project, стартирал през 2008 година с подкрепата на фондация "Бил и Мелинда Гейтс". Участие в изследването вземат 12 научни институции от осем страни.
По тип фотосинтеза оризът се отнася към клас C3, който се смята за доста капризен при използване в селското стопанство. Задачата на учените е да изменят този клас на С4, което ще позволи да се увеличи реколтата с 50%, а също да се направят зърната по-непретенциозни и бързорастящи.
В първите две фази учените успешно идентифицирали биохимичните и морфологичните компоненти на растението, отговарящи за фотосинтезата на клас С4. Третият етап от изследването ще се заключава в изследване на регулаторните механизми, необходими за генна модификация на ориза.
Изследователите настояват, че преходът на много растения от фотосинтеза клас С3 към клас С4 е обусловен от еволюционни фактори, следователно реализираната от тях задача не е толкова сложна, колкото изглежда.
"Отчитайки темповете на ръст на населението на Земята и мащабът на урбанизация, в близките 35 години хората ще имат нужда от почти двойно повече ориз, за да се изхранят. Надяваме се, че ще успеем да решим тази задача", казва проф. Джейн Лангейл, един от ръководителите на изследването, цитирана от Lenta.ru.