Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Една нощ без сън има ефект на антидепресант

06 юли 2023, 08:40 часа • 4843 прочитания

Международен екип учени потвърдиха резултатите от наблюдения: за някои хора само една безсънна нощ може да намали интензивността на симптомите на депресия.

Безсънието и недоспиването е един от много важните фактори, които влошават не само здравето, но и настроението през деня. В същото време мнозина са забелязали, че понякога недоспиването, напротив, може да повиши бодростта. Невронните механизми на това явление са неясни.

До какви проблеми може да ни доведе безсънието?

Предишни изследвания показват, че амигдалата и област в дорзалната медиална префронтална кора на главния мозък (която участва в оценката на себе си и другите) играят ключова роля в регулирането на депресивните симптоми.

Учени от САЩ и Китай са използвали функционален ЯМР, за да сравнят как се променя активността в различни области на мозъка след безсънна нощ. Авторите на изследването, публикувано в списание PNAS, разгледали както данни на хора с тежко депресивно разстройство (30 души), така и такива, които не страдат от подобно (38 души).

Експериментът бил проведен в продължение на пет дни. Първоначално участниците били оставени да спят както обикновено, но след това ги чакала безсънна нощ. През цялото това време, на всеки два часа бодърстване, те попълвали въпросници за настроението си. Учените също наблюдавали мозъчната им активност с помощта на ЯМР.

Оказало се, че след безсънна нощ настроението на повечето участници, както здрави, така и диагностицирани с депресия, се влошило. Но при 43 процента от субектите с анамнеза за депресивни епизоди, напротив, настроението се подобрило. В същото време се наблюдавала взаимовръзка между активността на амигдалата и предния цингуларен кортекс на главния мозък.

Противозачатъчните водят до депресия за цял живот

Тази област, наред с други неща, играе важна роля в способността за контролиране на емоционалните състояния както при здрави хора, така и при такива, които страдат от депресия.

Учените смятат, че връзката амигдала – цингуларен кортекс може да е свързана с устойчивостта на нервната система към смущения в настроението след безсънна нощ и по този начин може да бъде потенциална цел за лечение на депресия.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес