Американското природно министерство официално призна бялата мечка за изчезващ вид поради климатичните изменения. Еколозите обаче разширяват този списък – от глобалното затопляне страдат множество други животни и растения.
Според изследване към 2050 година между 15 и 37% от всички растения и животни на Земята ще се окажат под заплахата от изчезване поради климатичните изменения. Повишените температури ще доведат до негативни последствия не само в студените, но и в горещите региони.
Учените са провели съответно изследване в националния парк Джошуа Три (Joshua Tree National Park) в пустинята Мохаве в САЩ. Паркът е получил названието си от популярното наименование на местното растение Yucca brevifolia.
Броят на тези дървета за последните 20 години е намалял тук с 30%. В много части от парка еколозите не открили нито едно младо растение. С измененията на климата дъждовете стават все по-оскъдни и почвата не успява да се напои с достатъчно влага, която бързо се изпарява. Младите дървета със слаби корени просто не успяват да се запасят с влага и умират от сушата.
Още една причина, поради която изчезват дърветата на Джошуа, са станали инвазивни видове растения, донасяни от южния вятър. Преди те не оцелявали поради неподходящите условия, а сега за тях тук е достатъчно топло и в резултат за дърветата на Джошуа остава все по-малко влага.
Като се отчетат всички фактори и динамиката на климатичните изменения, еколозите прогнозират, че към края на столетието броят на дърветата на Джошуа в едноименния парк ще намалее с 90%.