Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Часовникът на Страшния съд остава три минути преди полунощ

27 януари 2016, 08:35 часа • 5630 прочитания

Стрелките на часовника на Страшния съд, който отразява опасността от ядрена война и заплахи, свързани с климата, остават на предишното място след анализа на новите рискове. Това беше обявено на пресконференция на авторите на проекта, съобщава Time.

В момента, както и преди, часовникът показва три минути преди полунощ. На 22 януари 2015 г. стрелките на часовника на Страшния съд бяха преместени с две минути напред.

В доклада, публикуван в Bulletin of the Atomic Scientists година след последното местене на стрелките, като позитивни фактори са отбелязани постигането на споразумение с Иран по повод ядрената програма, и климатичното споразумение в Париж.

В същото време беше посочено, че напрежението в отношенията между Русия и САЩ е нараснало „до ниво, напомнящо най-лошите периоди от Студената война“.

„Конфликтът в Украйна и Сирия продължава, съпровождан от опасно самохвалство и балансиране на границата на войната с Турция – член на НАТО, която свали руски военен самолет, участващ в операцията в Сирия“, се отбелязва в съобщението. Освен това е отбелязано, че Северноатлантическият алианс и Русия предислоцират войски и провеждат мащабни учения.

Авторите напомнят също заявлението на директора на държавната информационна агенция „Русия днес“ Дмитрий Кисельов, който в ефира на програмата „Новините на седмицата“ заявил, че руските ядрени сили са способни да превърнат САЩ в „радиоактивна пепел“.

„Вашингтон и Москва продължават да се придържат към повечето съществуващи споразумения по контрол над ядрените въоръжения, но Съединените щати, Русия и другите страни на ядреното оръжие участват в програми по модернизация на своите ядрени арсенали“, се отбелязва в доклада.

Авторите са констатирали неблагоприятните перспективи на контрола над ядреното въоръжение извън пределите на САЩ и Русия. „Китай, Пакистан, Индия и Северна Корея увеличават своите ядрени арсенали, макар и с различни темпове“, се отбелязва в съобщението.

Като още един тревожен фактор е назован конфликтът поради свободния преход в Южнокитайско море и претенциите на Китай за редица острови в този регион.

Отделно се споменава заявлението на КНДР за провеждането на изпитание на водородна бомба. „Засега експертите оценяват, че вероятно това не е било двустепенно термоядрено оръжие, но няма съмнения, че Северна Корея ще продължава да развива своя ядрен арсенал в отсъствието на ограничения“, отбелязват авторите.

През 1947 година стрелките бяха поставени в положение седем минути до полунощ. През 1952-ра, когато СССР и САЩ изпитаха термоядрени бомби, стрелките се придвижиха до максимално опасно положение: 23:58.

След външнополитическите кризи от 60-те години подписването на договора ОСВ-1 и ограничението на ПРО през 1972 г. отложиха Страшния съд с 10 минути. Надпреварата във въоръжението в средата на 80-те години и проектът на американския президент Роналд Рейгън „Стратегическа отбранителна инициатива“ отново повишиха нивото на опасност –23:57, както през 2015 и сега.

Най-далечното от полунощ положение на стрелките (без 17 минути) е било установено през 1991 година, когато между СССР и САЩ беше подписан договор за съкращаване на стратегическото оръжие. Като се започне от 2000 г., стрелките са се придвижвали напред главно поради декларирана опасност от климатични изменения, но през 2010-2014 г. те са останали в стабилно положение (23:55) във връзка със съвкупното влияние на позитивни и отрицателни фактори.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес