След векове на слухове и спекулации археолозите най-накрая потвърдиха съществуването на колосална система от подземни тунели под перуанския град Куско. Според Асоциацията на археолозите на Перу чинкана – което означава лабиринт на кечуа – свързва Храма на Слънцето в Куско с древната крепост Саксайуаман, намираща се на 1,75 километра.
Археолозите са открили още три разклонения на тунелите, всеки от които води до различни райони в града. Според първоначалните данни дълбочината на чинкана е от 1,5 до 2,5 метра. По думите на археолога Хорхе Калеро Флорес подземните проходи също са локализирани на три етапа. Първият от тях включвал изучаване на исторически текстове от XVI до XVIII век в търсене на препратки към чинкана и нейното местонахождение.
ОЩЕ: Изгубена пътна мрежа на инките и каменни кариери са открити в Перу
Историческо търсене
Сред най-полезните разкази бил един, написан от неизвестен испански йезуит през 1594 г., който обяснявал, че главният тунел минава под къщата на епископа зад катедралата в Куско. Според същия текст проходът започва от Храма на Слънцето – или Кориканча – и завършва в цитаделата Саксайуаман.
Саксайуаман. Diego Delso / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Втората фаза включвала акустично проучване в търсене на области с по-дълбок резонанс, което да покаже наличието на кухини. И накрая, екипът използвал георадар, за да начертае по-точно тунелната система.
По този начин археолозите успели да идентифицират главния участък от тунела, свързващ Кориканча със Саксайуаман, както и трите по-малки разклонения. Едното разклонение се простира към район на Саксайуаман, известен като Муюкмарка, второто достига до място, наречено Калиспучо, а третото минава зад църквата „Сан Кристобал“.
Въпреки че археолозите все още не са стъпили в този подземен лабиринт, те смятат, че инките са построили чинкана, като са изкопали изкоп, който по-късно е бил укрепен с каменни стени и внимателно обработени греди. Според изследователите улиците и надземните пътеки в Куско са били построени директно върху тунелите.
ОЩЕ: Учени изследваха мумията на момче, жертва на ритуала капакоча
Загадката на чинкана
Точно за какво е била използвана чинкана, остава загадка, но археологът Милдред Фернандес Паломино тя и нейният екип планират да разберат в близко бъдеще. „Сега трябва да направим разкопки в ключови точки, за да можем да влезем в кинкана – може би през март или април“, казва тя.
Разграбването и унищожаването на Кориканча от испанските завоеватели. Картина на перуанския художник Теофило Кастило. Teófilo Castillo / Public Domain
Куско е обект от Световното наследство на ЮНЕСКО и е бил историческата столица на империята на инките. Милиони туристи го посещават всяка година, като много от тях се установяват в града, преди да започнат пътуването си до едно от новите седем чудеса на света – Мачу Пикчу.
Под управлението на инките Куско се превръща в сложен градски център с различни религиозни и административни функции. Той е известен със своето архитектурно и културно наследство и е бил заобиколен от ясно очертани райони за селскостопанско, занаятчийско и промишлено производство.
ОЩЕ: Тайните на Мачу Пикчу: древна ДНК разкрива кой точно е живял в резиденцията на владетелите на инките
Когато испанците завладяват града през XVI век, над града на инките са построени храмове, манастири и имения. Откритието на тунелите подчертава напредналия характер на цивилизацията на инките, тъй като тунелите вероятно са служили като комуникационна система в града.