Австралийски учени посочиха най-вероятната причина за изчезването на древните кенгура. Изследването е публикувано в списание Science. Според приетата по-рано теория древните кенгура с късо лице или стенурините са измрели поради изменението на климата - животните не са успели да се адаптират към нова храна. Анализът на микроизносването на зъбите обаче показа, че основната причина за изчезването им може да бъде контактът с хора. Стенурините са изчезнали преди около 40 хиляди години. Учени от Университета Флиндърс и Художествената галерия на Музея на Северната територия (Австралия) твърдят, че кенгурутата са универсални в храненето си и могат лесно да се адаптират към нови храни.
Издирват избягало кенгуру в Полша (ВИДЕО)
Не е климатът
„Гъвкавостта на храненето вероятно е изиграла ключова роля за устойчивостта им на минали промени в климата“, каза д-р Сам Арман. Така експертите опровергаха, че климатът може да е изиграл решаваща роля за изчезването на цял вид. В проучването екипът от учени сравнява диетите на 12 изчезнали вида с диетите на 17 съвременни вида. Оказа се, че представители на почти всички видове могат да ядат различни храсти и билки. Тяхната диета включва лесно достъпни храни, които все още са широко достъпни след глобалните климатични промени. Експертите стигат до извода, че изменението на климата в края на плейстоцена едва ли е било основният фактор за изчезването им.
Още: Кенгура и други екзотични животни са задържани на турската граница, натъпкани в багажник
Вместо това те са могли да бъдат изтребвани от хората по време на лов. В края на 2024 г. международна група учени нарече определи сблъсък на астероид със Земята като основната причина за изчезването на динозаврите. Те отбелязаха, че вулканичните изригвания в Индия оказват влияние върху климата, но не достатъчно, за да унищожат животните, предаде БГНЕС.
Кое се смята за най-щастливото животно на света