Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име

19 януари 2025, 08:02 часа • 1068 прочитания

„Иглата на Клеопатра“ предизвиква романтизма на известната египетска царица. Но подобно на някои заглавия от XIX век, тези обелиски нямат връзка с Клеопатра VII. Всъщност тези паметници я предхождат с повече от хиляда години.

През XIX век египтоманията обхваща Европа. След египетската кампания на Наполеон през 1798 г. интересът към древната история на Египет нараства. Кампанията води до значителни археологически открития, включително известния Розетски камък. През този период протича и дешифрирането на йероглифи. Учените започват да разкриват отдавна изгубеното минало на Египет. Древните паметници се превръщат в ценени символи на императорската власт.

ОЩЕ: Сестрата на Клеопатра остава в неизвестност

Обелиските, по-късно наречени Иглата на Клеопатра, са транспортирани до европейски градове, превръщайки се в трофеи от имперските завоевания.

Романтизираното наследство на Клеопатра

Въпреки че обелиските нямат връзка с Клеопатра, европейците през XIX век не могат да устоят да ги свържат с нея. Клеопатра VII е пленявала въображението на художници и писатели от векове. Драматичният ѝ живот и връзките ѝ с Юлий Цезар и Марк Антоний я превръщат в привлекателна историческа фигура.

Смъртта на Марк Антоний в обятията на Клеопатра. Johann Georg Wille / The Metropolitan Museum of Art / Public Domain

Европейците я романтизират като символ на мистиката на Египет. Наричайки обелиските „Иглата на Клеопатра“, те се докосват до очарованието от нея и екзотичната привлекателност на Древен Египет. Поради подвеждащото име на Иглата на Клеопатра, тя резонира сред обществеността и става известна.

Защо да използваме „игла“, за да опишем обелиск?

Думата „игла“ описва тези обелиски поради тяхната висока и тънка форма. Обелиските са били символични структури в Древен Египет, често използвани за отбелязване на делата на фараоните. Тесните им, заострени форми наподобявали тези на игла, правейки термина лесна метафора за европейските наблюдатели.

ОЩЕ: Изплъзваща се мисия: Търсенето на гробницата на Антоний и Клеопатра

Древните египтяни не са строили обелиски като декоративни предмети. Вместо това те имали дълбоко културно и религиозно значение, символизирайки връзката между земята и божественото.

Транспортиране на обелиските до Европа

През XIX век европейските сили били нетърпеливи да покажат своята имперска мощ. Транспортирането на древни паметници като обелиските до градове като Лондон и Париж се превърнало в начин за утвърждаване на господство.

Обелискът на Клеопатра в Лондон, гледан от Темза. Arpingstone / Wikimedia Commons / Public Domain

Великобритания, Франция и САЩ се състезавали да донесат тези извисяващи се символи от миналото на Египет в своите столици. Транспортирането на обелиските включвало невероятни инженерни подвизи. Всеки от тях бил превозен през морета и коварни води и поставен на емблематично място.

ОЩЕ: В Древен Египет имало повече от една Клеопатра

Ето как тези обелиски, всеки по-късно известен като Иглата на Клеопатра, представяйки погрешно истината за тяхната история, се вкореняват в съвременните градски пейзажи. Например британският обелиск, който сега стои в Лондон, първоначално е бил издигнат в Хелиополис по време на управлението на Тутмос III. Въпреки че е подарен на британците през 1819 г., той не е инсталиран до 1878 г. поради технически предизвикателства.

Исторически контекст на обелиските

В действителност „Иглите на Клеопатра“ са били построени повече от хиляда години преди царуването на Клеопатра. Обелиските в Лондон и Ню Йорк например са построени по време на управлението на фараона Тутмос III.

Една от иглите на Клеопатра в Александрия, рисунка от 1798 г. Panckoucke edition of 1821 / Public Domain

Тези обелиски първоначално са стояли в град Хелиополис, основен религиозен център в Древен Египет. Те са символи на бога на слънцето Ра и са свързани с божествената власт на фараоните. Надписите на обелиските отбелязват постиженията на Тутмос III, а не тези на Клеопатра.

Европейските нации не просто се сдобили с тези паметници; те ги ребрандирали, изтривайки голяма част от оригиналния им културен контекст. Кръщавайки ги на Клеопатра, европейците налагат свой собствен разказ върху древната история на Египет.

ОЩЕ: Аромат на царица. Учени откриха какъв парфюм е използвала Клеопатра

Тази практика изкривява нашето разбиране за тези паметници днес, хвърляйки ги в светлина, далеч от истинския им произход. Подвеждащото име „Иглата на Клеопатра“ показва как колониалните сили прекрояват историята, за да отговарят на техните собствени програми.

Трайното въздействие на подвеждащото име

Дори и днес името "Иглата на Клеопатра" продължава да съществува. Туристите в Лондон, Ню Йорк и Париж посещават тези обелиски, без да знаят истинския им произход. Подвеждащото име е засенчило действителната история на тези паметници. Въпреки че самата Клеопатра няма нищо общо с обелиските, името, свързано с тях, е останало, оформяйки начина, по който те се възприемат и запомнят.

Историята за „Иглите на Клеопатра“ е завладяващ пример за това как историята може да бъде пренаписана от митове и популярна култура. Тези обелиски, построени много преди времето на Клеопатра, нямат никаква връзка с нейното управление.

Разбирането на истината зад Иглите на Клеопатра предлага по-ясен поглед върху сложното взаимодействие между история, култура и субективизъм.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес