Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Антрополози откриха най-древните следи на човек с обувки - те са на повече от 100 000 години

30 август 2023, 09:10 часа • 8889 прочитания

Хората – може би не само сапиенсите, но и нашите изчезнали роднини – може да са носили обувки дори преди повече от 100 000 години.

Националният парк „Гардън Рут“ се намира край южния бряг на Южна Африка. Преди време там била открита каменна плоча с диаметър около половин метър, върху която са запазени два доста ясни отпечатъка и два по-малко ясни. Те били изследвани от екипа на Чарлз Хелм (Charles Helm) от Южноафриканския университет „Нелсън Мандела“. Учените стигнали до извода, че отпечатъците са оставени от човек, който е носил обувки – най-вероятно вид сандали. Това става ясно от нова статия, публикувана в списание Ichnos.

Точното време на изобретяването на обувките не е известно. Изработвани от меки материали, те слабо са се съхранили в археологическите летописи. Но все пак може да се предположи, че обувките определено са съществували преди 50 хиляди години: по това време хората се заселили в райони, където поради студа не са могли да минат без такива. Характерните деформации на стъпалото, свързани с носенето на обувки, са се съхранили върху останките на хора на възраст около 40 хиляди години, а най-древните оцелели сандали са открити в Калифорния - те датират отпреди 9000 години.

"Сурово и готово за битка": Показаха лицето на най-древния Хомо сапиенс

Новата находка на Хелм и неговите съавтори обаче позволява да се отнесе началото на носенето на обувки към по-далечно минало. След като внимателно изследвали отпечатъците върху каменната плоча, учените забелязали, че два от тях запазват ясна, остра граница по ръба и в същото време няма силуети на пръстите – сякаш са оставени от подметката, а не от бос крак. На една от следите дори се забелязват малки вдлъбнатини: те може да се интерпретират като следи от възли на шнура, с който подметката е била вързана към крака.

Отпечатъци върху каменна плоча от "Гардън Рут" Charles Helm / Ichnos, 2023

Южноафриканските антрополози са изследвали и други каменни плочи. Една отрили в местния национален парк „Едо Елефант“, друга била намерена по-рано в парка „Гуакама“. Там камъните също са запазили отпечатъци с остри граници по ръба и без пръстови отпечатъци. Точната датировка на всички тези свидетелства все още не е получена. Засега резултатите показват възраст от 79 000 до 148 000 години за плочата от „Гардън Рут“ и 73 000 до 136 години за камъка в „Гуакама“.

Накрая авторите провели свои собствени експерименти, като изготвили примитивен сандал по метода, използван от някои местни племена. Учените слепили подметка от два слоя телешка кожа, направили три дупки в нея, проврели шнур и походили в тези обувки по мокър пясък. Оставените следи наистина се оказаха подобни на отпечатъците, запазени върху каменните плочи.

Всичко това обаче все още не позволява да се твърд със 100% сигурност, че хората са използвали обувки още в толкова древни времена. Тълкуването на такива следи е твърде трудна задача. Те биха могли да бъдат оставени от други хоминиди с плоски стъпала и походка, която не позволява оставянето на ясни следи от пръстите на краката. Освен това следите не се подреждат в ясни вериги, което означава, че те може да са възникнали в резултат на други процеси.

Не Африка, а Евразия се оказва люлката на човечеството

Интересно е, че подобни предполагаеми отпечатъци от обувки са открити на територията на съвременна Гърция. Освен това те са датирани на приблизително на същата възраст – около 135 хиляди години. Но ако това наистина са отпечатъци от обути крака, оказва се, че сандали са носили не само нашите преки предци, които тогава все още не са били на континента, но и неандерталците, населявали Европа по това време.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес