Въпреки че според еколозите има известно забавяне на унищожаването, в периода от 2000 до 2010 г. по поречието на най-голямата река на Южна Америка са изчезнали безвъзвратно около 240 000 кв. км. джунгла.
Смята се, че през този 10-годишен период е унищожена територия с големина колкото площта на Великобритания, алармираха от 11 екологични организации, които действат в осем южноамерикански страни, на чиято територия се простира амазонската джунгла.
В проучването, публикувано в Боливия, те изтъкват, че около 240 000 кв. км. от амазонската джунгла е изчезнала в периода от 2000 до 2010 г., предаде КРОСС.
Дефорестацията е преди всичко резултат от незаконното изсичане на гората, изграждането на магистрали, минното дело, селското стопанство и животновъдството, както и изграждането на местни ВЕЦ.
63% от амазонската джунгла от общо 6,1 милиона квадратни километра се намира в Бразилия, а 80 на сто от цялата обезлесена територия е именно в тази страна, посочват еколозите, добавяйки, че Перу е отговорна за унищожаването на 6,2%, а Колумбия - на 5% от засегнатите горски площи.
Еколозите обаче правят уговорката, че напоследък има известно забавяне на темповете на намаляване на горската площ, което се отчита в почти всички страни, с изключение на Колумбия и Гвиана.
Прогнозите са, че досега са унищожени около 20 на сто от амазонските джунгли. От 2008 г. насам бразилското правителство постоянно взема мерки, за да предотврати незаконното изсичане на горите, използвайки сателитни снимки и изпращайки екологична полиция.
Амазонската гора се смята за една от най-важните природни защити на планетата от глобалното затопляне поради способността си да поглъща огромни количества въглероден диоксид.
Редактор: Десислава Ушатова