Пред провал ли е най-голямата процедура за доставка на лекарства в болниците, която обяви здравното министерство? Има ли риск пациентите да останат без лекарства? Търговци на медикаменти предупреждават за сериозна опасност в системата на снабдяване на болниците с лекарства.
Дни след оставката на правителството, здравното министерство пусна мегапоръчка за 1 милиард и 200 милиона лева, чрез която трябва да се осигурят по-евтини лекарства за болниците през следващите две години. Фармацевтичните компании поискаха преразглеждане на условията за провеждането му, защото според тях търгът ще доведе до дестабилизиране на сектора и до ограничаване на достъпа на пациентите до необходимата им терапия, информира Нова телевизия.
„Има поръчки на болниците за лекарства, които не са на пазара от 5 години. Направени са поръчки на определен набор от лекарства. Изключват определени производители за сметка на други”, коментира Оля Василева от Българската асоциация на търговците на едро с лекарства.
Зам.-здравният министър отрече да има дискриминация по отношение на лекарствата, които ще се купуват чрез централизирания търг. „Самите болници подадоха списъка от лекарствата и те подбраха лекарствата, които им трябват”, коментира зам.-министърът на здравеопазването в оставка Бойко Пенков.
В писмото на организациите, представляващи търговците на лекарства е посочено още, че системата за провеждане на търга не е сигурна. По думите на зам.-министърът на здравеопазването последните тестове показват, че системата работи.
Телевизията разполага с вътрешен доклад на Минитерството на здравеопазването, от който става ясно, че софтуерът, чрез който ще се случи търга и чрез който трябва да бъде разпределен обществен ресурс от над един милиард лева в края на януари, все още има значителни недостатъци. Според Бойко Пенков не се очаква криза с лекарствата в болниците.
Actualno.com припомня, че по-рано стана ясно и друго. След спешна среща с министъра на здравеопазването в оставка Петър Москов, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще плати част от дължимото на аптеките за ноември до края на годината. Това ще позволи безпроблемното и непрекъснато снабдяване на аптеките, работещи с НЗОК, както и ще гарантира достъпа на пациентите до необходимите им лекарствени продукти, уточниха още от Здравното министерство.