„Коронавирусът е отдавна познат за медицинските специалисти, но не и точно този щам. В случая ние бяхме изненадани от това, че той е силно патогенен, много лесно се предава – има силна инфекциозност и трансмисивност“. Това обяви пред Нова телевизия вирусологът проф. Радка Аргирова.
„Вирусът мълчи, но не забравя. Само от нас зависи колко бързо ще свърши тази ситуация. Трябва да се спазва дистанция и да стоим вкъщи“, заяви проф. Аргирова. Според нея пикът на заболяването все още не е достигнат. Специалистът изрази надежда, че със затоплянето на времето, вирусът ще отшуми.
„Много важно е да се дезинфекцират редовно всички повърхности. При температури под 56 градуса и гладки повърхности може до 24 часа да престои. Затова се обръщам към всички – металните, стъклени и пластмасови повърхности трябва да бъдат редовно почиствани и да се ползват ръкавици“, допълни тя.
Запитана за информациите, че при някои пациенти се е стигнало до повторна инфекция, проф. Аргирова заяви, че към момента няма окончателен отговор. „Аз съм сигурна, че първата диагноза не е вярна. В резултат на инфекцията се образуват антитела и те имат трайност, така че след доказано заразяване, вероятно минимум година ще сме запазени от повторна инфекция“, заяви тя.
Проф. Аргирова развенча като мит информацията, че пиенето на гореща вода опазва от инфекция. „Витамини помагат, но това не е директна борба със самия вирус, те укрепват имунитета и са препоръчителни. Пролетта са важни, а да не забравяме, че наскоро имаше и грипна вълна“, допълни тя. Специалистът препоръча да сее взимат витамини А, Е и Д.
На въпрос дали лекарствата срещу ХИВ помагат, тя отговори, че те са строго насочени директно срещу определени компоненти на вируса, като от тях никой не фигурира в COVID 19. „Има обаче няколко ензима и на това се базира идеята. Тъй като липсва каквото и да е специфично лечение, се пробва и някои ги закупуват за лечение. Трябва да има определено проучване, което да е точно, защото някои от тези медикаменти могат да бъдат много полезни, но не всички“, категорична бе тя, като изрази увереност, че някои от медикаментите за Хепатит С могат да помогнат.
Проф. Аргирова заяви, че маски трябва да се носят от хора, които са хремави, и от медицински лица, които обслужват човек, за който има съмнение, че е заразен. Запитана за протеста на лекарите от столичната Втора градска, тя заяви, че всяка болница може да работи с инфекциозно болни, но за целта трябва да бъдат осигурени нужните условия.