Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Лекари в помощ на пациентите": Миомата (ВИДЕО)

28 октомври 2023, 08:10 часа • 6349 прочитания

Миомата е едно от най-честите доброкачествени тумори при жени. Честотата им до 50-годишна възраст достига 70% при жени от европеидната раса и 80% при жени от афро-американски произход. В днешната рубрика "Лекари в помощ на пациентите" на Actualno.com с доц. д-р Весела Карамишева ще разгледаме всичко за тези образувания, рисковите фактори и как да намалим опасността от появата им.

Причината за появата им все още не е напълно изяснена. Влияние оказват:

  • Генетични фактори- редица проучванаия показват, че клетките в миомите имат различни генетични изменения, различни от нормалните клетки на миометриума.
  • Хормонални - мионите са едни от най-силно хормонозависимите тумори. Растежът им се стимулира от естрогените.Те нарастват по време на бременност,когато има повече естрогени и спират растежа си в периода на менопауза.
  • биологични фактори
  1. възраст – най-често над 35-45 години
  2. бременност - забременяване след 30 годишна възраст или повече увеличава риска от миоми. Липсата на бременност –също е рисков фактор. Обратно-пациентки с повече брой раждания има по-нисък риск
  3. ранна менструация и късна менопауза
  4. затлъстяване - повишен риск поради метаболитната активност на мастната тъкан
  5. повишено кръвно налягане
  6. хранене - висококалорийната и богата на червени меса храна повишава честотата на миомите ОЩЕ: п

КОГА ДА ПОМИСЛИМ ЗА ТОВА ЗАБОЛЯВАНЕ?

Жените трябва да потърсят лекарска помощ при абнормни маточни кръвотечения. В това се включва обилна, продължителна менструация, със съсиреци. Може да се наблюдава кървене между менструациите. В най-тежките случаи се изявява с неспирни кръвотечения, изискващи кръвопреливане и спешна оперативна интервенция.

Ако жената има болка и тежест също трябва да потърси специалист, тъй като тези симптоми в началото се подценяват от пациентките. Те съобщават по-скоро за дискофорт, подуване на корема. Болката е късен симптом и е свързана с промени в миомата, главно с нарушено кръвоснабдяване. ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Инфекцията на влагалището

При лекар трябва да отидем и когато имаме болезнена менструация, болка по време на полов контакт, трудности със забременяването.

Много често пациентките с миома са с хронична анемия. При посещение на лекар провеждане на рутинни кръвни изследвания се установява нисък хемоглобин и желязо. След консултации със специалисти много често като причина се посочва наличие на миоми.

Изявата на миомите може да е коренно различна - от напълна липса на оплаквания до тежки симптоми. Тежестта на симптомите зависят основно от разположението на миомните възли.

УСЛОЖНЕНИЯ

  • възпаление на миомните възли
  • притискане на съседни органи
  • оток, промени в кръвоснабдяването
  • злокачествени изменения
  • особено внимание трябва да се отдели на бременните пациентки - миомите повишават честотата на спонтанните аборти, преждевременните раждания, оперативните раждания, обилни кръвотечения в следродилния период,нарушен механизъм на раждането

ОПЕРАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ

Поради високата им честота в женската патология, лейомиомите са били обект на множество опити за лечение през годините. Някои от тях се отдалечават от традиционната медицина и липсват научни доказателства за ефективността им. Освен това, миомите са водеща причина за отстраняване на матката. Тази опция е неприемлива за жени, които все още не са изпълнили репродуктивните си планове. Освен това, премахването на матката има сериозно психологическо отражение върху оперираните. ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Имунитетът, алергиите и защо се разболяваме

Кога прилагаме оперативно лечение?

  • при пациентки със силно изразени симптоми, повлияващи качеството на живот
  • липса на ефект от консервативно лечение
  • профузни и животозастрашаващи кръвотечения
  • анемичен синдром,който не може да бъде коригиран поради обилна кръвозагиба
  • затруднения в постигане на бременност
  • големи миомни възли при пациентки,които не желаят бременности или са в менопауза
  • стерилитет

Към момента има голям брой медикаменти, които осигуряват запазване на фертилитета и избягване на инвазивните процедури, а същевременно осигуряват ефикасност и имат минимални странични ефекти.

Основното при миомата, както и при повечето заболявания е ранната и свовременна диагноза. Препоръките са за редовни профилактични прегледи с цел избягване на усложненията  запазване на възможностите за бременност и добро качество на живот.

В тази връзка се възлагат големи надежди за откриване на нови неинвазивни маркери за ранна диагноза и определяне на генетичната предразположеност към това заболяване.

Миомата е доброкачествено заболяване, напълно лечимо и с отлични резултати по отношение на преживяемост и качество на живота!

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес