Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Извънредна среща НЗОК - БЛС: Ще увеличат ли цената на пътеката, по която лекуват COVID-19

03 юли 2020, 11:49 часа • 2143 прочитания

Извънредна среща в Здравната каса. Надзорният съвет на фонда и ръководството на Лекарския съюз преговарят за отпускането на допълнителни средства за болниците, заради коронавируса, съобщава БНТ.

Те трябва да покрият два основни въпроса на този етап от овладяването на пандемията от коронавирус у нас.

Очаква се на това заседание да стане ясен отговорът на спорния въпрос - дали болниците ще изискват тестове за коронавирус от пациентите, които приемат и кой ще ги плаща. Според МЗ и здравният министър това не е приемливо, от БЛС обаче настояват за такива. Освен това според лекарите, държавата трябва да поеме разходите в този случай.

Д-р Маджаров: Трябва да има скрининг при постъпване на пациентите в болница

 

Вторият казус са парите за лечение на пациенти с COVID-19. Увеличаване на цената на клиничната пътека, по която основно се лекуват болните от COVID-19 у нас най-вероятно ще бъде постигнато. В момента тя е 640 лева и според медиците е крайно недостатъчна.

Пръв за това заговори член на НОЩ - директорът на Александровска болница проф. Ангелов, който обясни, че често тези средства са недостатъчни за финансирането на лечението на тежко болни и добави, че медиците срещат разбиране от страна на Министерство на здравеопазването. Думите му потвърди и здравният министър Кирил Ананиев.

Това всъщност е клиничната пътека за лечение на белодробни заболявания - пневмонии, обясни вицепрезидент на КНСБ и член на Надзорния съвет на НЗОК д-р Иван Кокалов. "Поради тази причина, когато не е усложнената ситуацията с даден пациент, тя върви по тази пътека, която е в рамките на 600 лева, но когато се усложни и се докаже, че е било необходимо и други мерки, се дават още пари. Парите на касата за всяка една пътека не стигат. Болните от COVID-19 в една част са болни и от други съпътстващи заболявания, но за да може да се обхванат всички заболявания, с които те влизат - диабет, сърдечно-съдови и др., няма как да му спрете лекарствата. Това значи, че вие харчите повече и от там идва всъщност харченето - не при специфичното лечение, а по-скоро симптоматичното, което е за съпътстващи заболявания", пресметна експертът.

 

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес