Само четири трансплантации са направени от началото на годината, предаде БГНЕС.
До момента са извършени три органни трансплантации от трупен донор и една от жив. Те са направени в периода от 1 януари до 13 март, т.е. преди въвеждането на извънредното положение у нас, което продължи два месеца от 13 март до 13 май 2020 г.
През този период у нас бяха разрешени само тъканно-клетъчните трансплантации. От началото на годината досега са извършени 447 такива интервенции, като в периода на извънредно положение те са били 102. От 13 май до момента са направени 152 подобни процедури.
Броят на донорите през първото шестмесечие на текущата година в България значително намалява в сравнение с предходни години, това основно се дължи на по-голямата натовареност на клиниките за реанимация и интензивно лечение, на преструктурирането на хирургичните звена в болниците, където временно бе прекратено извършването на трансплантации, както и на пренасочване на здравни ресурси съобразно текущите и планирани потребности от медицинска помощ.
Пандемията от коронавирус се отрази и на европейските страни. Испания за разлика от България не прекрати трансплантациите по време на извънредното положение. Броят на донорите в Испания по време на пика на разпространение на коронавирус е намалял значително - от 7.2/ден до 1.2/ден, а броят на трансплантациите - от 16 трансплантации на ден до 1.2 на ден.
За сравнение през 2017 и 2018 г. в Европейския съюз са извършени съответно 34 024 и 34 221 органни трансплантации. И през двете години, последните за които има официални данни, Испания е била водеща по брой на трупните донори на милион население. За 2017 г. 47 трупни донори, а за 2019 г. - 48,3. В България тези цифри са съответно 6,1 през 2017 г. и едва 2,3 на милион население през 2018 г.
Разрешени ли са трансплантациите по спешност у нас по време на извънредното положение?