Единствената мярка, за която съм категорично против и няма да доведе до увеличаване на пътната безопасност, е тази за новите водачи. Защото тук не говорим за придружител на новите водачи, какъвто ние настоявахме да бъде въведен. Ние искаме до всеки нов водач, в рамките на две години или шест месеца, колкото решат, да има придружител. Мярката, която се предвижда сега, не е тази и тя не касае младите водачи.
Това каза адвокат Елица Буенова в предаването "Студио Actualno" по темата с одобрените от служебния кабинет предложения за промени в Закона за движение по пътищата.
Според новите промени скоростта на магистралите ще се намали от 140 до 130 км/ч., необозначен полицейски автомобил ще може да контролира трафика, а на все повече места ще се въведе "Зона 30".
Въвежда се и промяна във възрастта за управление на МПС. Според директива на Европейския съюз, поради липсата на шофьори, ще бъде разрешено придобиването на свидетелство за правоуправление на 17-годишна възраст. Според адв. Буенова обаче, тази промяна е негативна.
"Ние твърдим, че децата на 18 не са готови да шофират, но вече им даваме шофьорска книжка на 17. Това е абсолютно обратно на това, което ни искахме. Придружителят ще касае само и единствено 17 годишните, докато навършат 18", обясни още експертът.
А кой може да бъде придружител?
Според законопроекта придружител може да бъде лице, навършило 25-годишна възраст, притежаващо свидетелство за правоуправление на МПС от категория В, над 5 години, което по време на управление на моторното превозно средство не е с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5, не е употребило наркотични вещества, не е лишавано от право да управлява превозно средство в последните две години и е пътник на предната седалка в МПС-то.
Какви други промени предвижда законопроектът и ще бъдат ли ефективни мерките за превенция на войната по пътищата - вижте в интервюто.