Учени от Северна Ирландия, сътрудници в университета Ulster, направиха проучване за изхода от бременността при жени от 14 европейски страни в периода от 1984 до 2007 год., като общо са били проследени 5,4 милиона раждания. Авторите на изследването са стигнали до извода, че процентът на бебета, родени с вродени аномалии при многоплодна бременност, е нараснал близо два пъти.
Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас
Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари
Ако през 1984 г. процентът на децата с вродени увреждания сред близнаците и тризнаците бил 6 на всяка 10 000 многоплодна бременност, то през 2007 г. показателят се е увеличил на 11. Освен това рискът от раждане на дете с увреждане е с 27% по-висок при многоплодна бременност.
Учените обясняват този значителен ръст на риска с това, че през последните 10-15 години многоплодните бременности настъпват с помощта на ин витро метода. За да увеличи шансът за раждане на дете, специалистите имплантират в матката няколко ембриона едновременно.
Това води до появата на деца с увреждания, макар точната причина все още да не е еднозначно уточнена. Анализирайки причините за това, учените коментират няколко вероятности. Според едни, родителите, които прибягват до помощта на лекарите, за да се сдобият с наследник, не са в добро здраве и това влияе на детето, пише sroditeli.com.
Не е изключено и самата технология, в която се използват различни препарати и самият начин на „боравене“ с ембриона, да са опасни за него.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10+ тактики да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги победим?
Друго предположение гласи, че родителите на деца, заченати ин витро, ги наблюдават повече, затова и уврежданията у тях се откриват по-често.