Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ботокс за 300 лв.: Нереално евтино - сигнал за опасност

06 февруари 2025, 14:00 часа • 874 прочитания

Както във всяка област, така и в медицината, големият интерес и търсене водят до появата на некачествени продукти на ниска цена и до нещо не по-малко опасно – нерегламентирани центрове и "специалисти" със съмнителни умения в сферата. В това се убедихме, след като 11 жени потърсиха медицинска помощ след слагането на ботулинов токсин на ниска цена и от лице без медицинско образование. 

ОЩЕ: Вместо красота-беля: В "Пирогов" спасиха живота на жена, пострадала след поставяне на ботокс

Ниската цена - знак за нередност

"Ботулиновият токсин, използван в дерматологията, се поставя в определени зони и цената варира според поставеното количество, обхващащо зоната. Ако говори за малка зона, като например "гневна бръчка", тази цена би могла да е релевантна. Но ако говорим за пълен ботокс на лицето, тогава количеството, което се използва, е доста по-голямо и цената от 300 лева би била показателна за нередност или нискокачествен продукт", коментира за Actualno.com дерматологът д-р Лора Терзиева.

ОЩЕ: Изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата с разкрития къде още е намерен ботокс

Тя обясни, че цената на ботулиновия токсин се определя от броя поставени единици. "Ако говорим за реална цена за поставяне на ботулинов токсин на цяло лице е поне 2-3 пъти над тази промоционална оферта", обясни медикът.

На въпрос практика ли е на клиники, в които лекари поставят ботулинов токсин, да предлагат оферти в интернет и социалните мрежи, д-р Терзиева отговори, че това е нормално, тъй като клиниките в естетичния сектор също целят да привлекат нови пациенти и да поддържат интереса на настоящите. Но направи едно уточнение: "Въпреки това, когато става въпрос за ботулинов токсин, който се поставя единствено от лекари, значителни промоции са рядкост. Това се дължи както на медицинската отговорност и високите стандарти на процедурите, така и на спецификата на самия продукт".

Как да се предпазим от подобни измамни оферти?

Медикът съветва когато решим да си направим такава процедура на първо място да уточним, че става въпрос за оферта за медицинска услуга. "В този случай е определящо доверието към лекаря, извършващ представените услуги, а не търговското предложение. Изборът на медицинско лице трябва да бъде отговорен, да сме проверили лицето дали е регистрирано в българския лекарски съюз", каза тя.

ОЩЕ: "Подлъгват се по промоции": Дотук 9 пациентки след ботокс са потърсили помощ в "Пирогов"

А относно промоционалната оферта трябва да се запознаем дали сумата не варира твърде много от средната цена за дадената зона. Важно е каквито и да е естетични процедури да правим, да получим документи, свързани с идентификацията и качествения контрол на продукта.

Лесно можем да провери и дали лицето, което ще ни направи тази процедура, е лекар, както е по закон. Това може да стане в сайта на Българския лекарски съюз. Тук можем да проверим дали дадено лице е член, тъй като по закон няма право лекар да упражнява професията си без да е член в съюза.

ОЩЕ: Д-р Мирослав Ненков: За ботокс се ходи при специалист, не при жени, които режат нокти

За да получим гаранция, че продуктът, който ни е поставен, не е фалшив, трябва след извършване на процедурата да получим паспорт, в който да има номера на партида, срок на годност и марка на продукта.

"След поставяне на ботулинов токсин, той започва да действа от третия ден, като на 14-тия ден се разгръща целия му ефект. Трайността на продукта е обикновено между 3 до 6 месеца", обясни д-р Терзиева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес