Има данни, че ботоксът се прилага и в козметични салони, което категорично не отговаря на нормативните уредби. Незаконно е да се съхраняват такива лекарствени продукти в козметични салони и гаражи. Това заяви изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по лекарствата Богдан Кирилов пред bTV. Според него щом такива лекарствени продукти попадат в козметични салони, значи би трябвало да има и нерегламентиран внос на ботокс у нас. Още: Заради пострадалите от ботокс: Разпитаха жената, която го е поставяла
Ботоксът следва да се прилага само от лекари
Още: Като виждаме нещо за 1 лев и 20 лева, не си ли задаваме въпрос какво има в това за 1 лев?
Кирилов обясни, че ботоксът следва да се прилага от лекари и трябва да се използва регламентирано. Към момента се извършват проверки от Агенция „Медицински надзор“ и предстои да има среща на експертно ниво, на които да бъдат предоставени данни. Събира се информация за доставка и наличности на 7 лекарствени продукти на ботокс, които са разрешени за употреба. Ако е необходимо да бъдат направени промени в областта на естетичната медицина, то такива ще бъдат извършени.
Богдан Кирилов настоя за разяснителна кампания за вредите от нерегламентираното използване на ботокс. Най-важното е пациентите, които имат нужда от лечение, да получат необходимата лекаркса грижа и при целия публичен интерес, хората да бъдат по-внимателни и да не се доверяват на лица, които имат интерес към темата, призова Кирилов.
Припомняме, че МВР и прокуратурата се самосезираха заради жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин или на по-кратък език казано - ботокс. И заради това, че мнимата лекарка е поставила свои пациентки под сериозен здравен риск. До момента 9 жени са потърсили помощ в "Пирогов", 4 са на лечение в болницата. Медицинският надзор продължава своята проверка и този следобед докладва данните на здравния министър, предаде БНТ. Започва спешен внос на ботулинов антиоксин - това е антидот, който се използва за лечение при проблеми с поставянето на ботокс. Днес жената, извършила процедурите, е извикана на разпит. И още нещо, което показва мащабите на проблема с търговията и прилагането на ботокс със съмнително качество - такъв скандал гръмна и в Испания - там полицията арестува четирима души за незаконен внос на ботулинов токсин от Южна Корея.
Как се разви скандалът у нас?
Още: Кой и как може да инжектира ботокс: Скандалът става международен
С ниски цени, реклами в социалните мрежи и обещания за безопасни процедури с отлични резултати. Така представящата се за специалист д-р Арина Гудз печели доверието на пациентите си. Вместо обещаното обаче нейните клиенти получават тежки реакции, застрашаващи здравето им, а в два от случаите - и ботулизъм. И въпреки твърденията, че е медицинско лице, името ѝ не фигурира в регистъра на Българския лекарски съюз.
"Пускат се запитвания за хора, които имат съмнително образование, но са доста популярни в социалните мрежи и респективно някой трябва да направи нужното разследване, тоест какво седи зад тяхната квалификация точно", каза Нели Георгиева - зам.-председател на Асоциацията на пациентите на естетичната медицина."Не е редно козметик да поставя ботокс. Ботоксът е регистриран медицински продукт и би трябвало да се поставя от лекарите. Специалността на лекарите, които се занимават с тази дейност е дерматология - кожни и венерически заболявания", подчерта доц. Мария Димитрова - началник на клиниката по нервни болести в УМБАЛСМ "Н.И. Пирогов".
Освен от непрофесионалист, процедурите най-вероятно са извършени и с продукти, различни от тези в разрешения списък от Изпълнителната агенция по лекарствата. Препаратите са внесени без митнически контрол и проверка от компетентните институции.
"Това са продукти, които не са регистрирани. Регистрирани са само четири продукта, а на пазара има много повече продукти. Понякога възможността да си закупиш продукт по интернет и наличността му в пространството, дава възможност естествено и за използването на такива продукти и от немедицински лица", допълни д-р Катя Паскова, член на УС на "Асоциация на естетичните дерматолози".
От Асоциацията на естетичните дерматолози и Български лекарски съюз настояват за засилен контрол кой извършва медицински процедури и с какви продукти.
Още: Д-р Мирослав Ненков: За ботокс се ходи при специалист, не при жени, които режат нокти