"В системата има много хора, които не знаят за какво са там. Лично аз се срамувам. За мен това е много крещящ симптом и едно петно, което трудно ще може да бъде изтрито от лицето на Пирогов." Това каза в интервю бившият директор на болницата проф. Стоян Миланов.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
"Трябва да призная, че констатациите на Сметната палата за одита на Спешната медицниска помощ отпреди една година са верни. Говорим за ниска ефикасност, разпокъсаност между отделните структури. Това е един много алармиращ симптом за хронично заболяване, за което няма лекарство. В конкретния случай (бел. ред. - неприетият от "Пирогов" човек, който по-късно умира в "Александровска" болница) има много пропуски – в момента има опашка от чакащи за тел. 112 – това е недопустимо - пет обаждания за час и половина", допълни още той пред bTV.
"Друг е въпросът за липсата на регистрация в "Пирогов" на пациента – това е недопустимо. Всеки пациент, който престъпи прага на болницата, подлежи на медицински триаж. Няма начин пациент, докаран с линейка, да не бъде приет. Имали сме раждания, извършвани в шокова зала, това означава ли, че ще кажем – не тук", каза проф. Миланов в коментар за случая със Спас Добрев.
Според него "това е тежка грешка на екипа. Подобен пациент в такова състояние може да бъде разпознат точно за две секунди."
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
"Ерозията в системата е много тежка и тя не е от вчера. Спешният пациент е нежелан, той е скъп и изисква много ресурси и наистина има доста често отказ и подритване на спешния пациент между болниците. В момента имам пациент, който е обикалял три болници, при положение, че те имат капацитет. Първият мотив на една от болниците е, че е неосигурен, което няма общо със спешната помощ и защо трябва да му се проверява статусът, при положение, че е той е бил в състояние, в което до 10 мин. е можел да умре? Това е прехвърляне на топката", разказа проф. Стоян Миланов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
"Не зная дали уволнението на екипа ще реши проблемите в "Пирогов". При това оголване за кадри, тези хора веднага ще бъдат "глътнати" от други болници", коментира още професорът.
Миланов каза, че е повсеместна практика лекарите от спешната помощ да лъжат лекарите от болниците, че нямат оборудване в линейките, за да може пациентът да бъде приет: "Случва се всеки ден ежедневно в България".
По думите му единствените охотно приемани пациенти са кардиологично болните - там има финансов драйв, който даже кара да се търсят подобни пациенти. Подобна система трябва да съществува за всички останали палитри от заболявания.
Още: Управляващите стартираха избор и на нов управител на НЗОК
Още: Безплатни консултации с известен турски специалист по очни болести в София
Относно случая с човека, който е бил блъснат от кола на метри от болницата проф. Миланов коментира: „Това е правило без излючение, лекарите на място няма как да напуснат кабинета си, а и не са компетентни, компетентен е Спешният екип. Имало е други подобни случаи- не може да се действа по този начин, най-малкото помощта от лекарите на „Пирогов“ ще е непрофесионална.“