Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли коя болест се нарича "вълчанка"?

09 ноември 2022, 12:33 часа

Какво е „вълчанка“? Много пациенти изпитват съмнения, свързани с това заболяване, наричано и „лупус“ (лат. - вълк) - но често времето, отделено от лекаря за консултация не е достатъчно, за да се изяснят напълно различните негови аспекти. И, естествено, въпросите си остават. Защо тази болест има такова странно название? Защо се случи точно с мен? Това заболяване заразно ли е, ще премине ли и към децата ми? Мога ли да забременея? Има ли лечение? Тези проблеми тормозят много хора, които може и да не са болни от тази болест, а само подозират за нейното наличие.

Най-общо казано, както знаем, главната задача на имунната система е да напада чужди клетки, вируси, бактерии и въобще всякакви носители на болести, които заплашват човешкия организъм. Но понякога ставата така, че имунната система атакува не „вражеските“, болестотворните носители – а собствените клетки на организма. Казано на военен език: тя „открива огън“ по своите.

Състоянието на косата може да подсказва за здравословни проблеми

Вълчанката или, както се нарича, „системен лупус еритематозус“, представлява заболяване, предизвикано от такъв неправилен атакуващ отговор – тоест, нападение на имунната система против собствените клетки на човешкия организма. Причините за тази патология все още не са докрай изяснени. Има най-различни провокиращи фактори, които предизвикват развитие на болестта. Симптоматичната картина зависи от обстоятелството кой точно орган е засегнат. Цялостната диагностика на заболяването ви позволява да определите локализацията и степента на активност на патологията. Въпреки факта, че системният лупус еритематозус понастоящем се смята за заболяване, което не се поддава на лечение, дългосрочната употреба на лекарства може да сведе до минимум развитието на болестта. В международната класификация на заболяванията ICD-10 системният лупус еритематозус има код M32.

Ето какво ни обясняват д-р Карла Лионел и професор Крищиано Зербини:

Лупусът е хронично заболяване с неизвестна засега причина, при което защитната (имунната) система претърпява важни промени и може да засегне кожата, ставите, артериите, бъбреците и различни други органи. Когато нашата защитна система претърпи подобно видоизменение и атакува самия организъм, вместо чуждите болестотворни причинители, провокираните от нея болести се дефинират като „автоимунни заболявания“. Сред тях е и лупусът.

Какво ще се случи с тялото ни, ако пием зелен чай всеки ден

През 1851 г. френският лекар Пиер Казньов, наблюдавайки няколко души с червеникави петна по лицето, които покривали кожата на носа и бузите и причинявали рани, ги сравнил с ухапване от вълк, като по този начин дал името на болестта - „лупус еритематозус“ (червен вълк). Но още през Средновековието наричали болестта „вълчанка“, отново по същата причина: петната наподобяват ухапвания от вълци, когато тези животни нападали хора.

През 1895 г. канадският лекар Уилям Ослър, отбелязвайки, че и други органи, освен кожата, може да бъдат включени в заболяването (стави, артерии, бъбреци и т.н.), добавил термина „системен“ (разпространен в цялото тяло). От този момент нататък заболяването става известно под названието „системен лупус еритематозус“.

Съществуват основно два вида лупус.

Първият вид е дискоиден лупус еритематозус - засягащ само кожата, обикновено на лицето, а също и на скалпа. Вторият вид е системен лупус еритематозус: освен кожата, са засегнати и други органи.

Тези 7 сигнала по кожата може да са симптом за нещо сериозно

Коя възрастова група е най-засегната от лупус и може ли дете да се разболее?

Лупусът засяга жените много повече, отколкото мъжете, в съотношение 10 към 1. Заболяването обхваща предимно млади жени между 20 и 30 години. Също и децата е възможно да имат лупус.

Заразен ли е лупусът?

Лупусът не е заразно заболяване. Една от характеристиките му е появата на зачервяване – „еритема“, по кожата при излагане на слънце. Тази чувствителност на кожата към слънцето е способна да се появи във всяка част на тялото. Върху лицето тя предизвиква характерна еритема на носа и бузите, наречена „пеперудено крило“, защото прилича на пеперуда.

Внимание: статията е само информативна и не може да замести консултацията със специалист!

---

 

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес