Мандарините са неизменна част от празничната трапеза. Украсата на всяка новогодишна маса - мандарините - може да проявява както полезни, така и вредни свойства, казва докторът на медицинските науки Алексей Березников. Той припомня, че много хора са алергични към мандарини. Експертът подчертава, че тези плодове не трябва да се злоупотребяват от всички, но е особено важно да се контролира консумацията им от страдащите от алергии.
Защо не трябва да се прекалява с мандарините?
Д-р Березников споделя, че максимално допустимият брой мандарини на ден за възрастни е 4-5 броя. Ако имате алергия към цитрусови плодове, проблеми със стомашно-чревния тракт, гастрит или панкреатит, тяхното количество се намалява още повече или плодовете се изключват напълно от диетата.
Не слагайте мандарините до тези плодове
Доктор Березников отбелязва, че злоупотребата с мандарини създава излишък от фруктоза, който е опасен за човешкото тяло. Мандарините са богати на този вид захар, която в организма се превръща в глюкоза. Поради високото си съдържание на фруктоза, мандарините са вредни в големи порции, тъй като това води до рязко повишаване на нивата на кръвната захар и създава предпоставки за развитие на омазняване на черния дроб.
В допълнение, последствията от преяждането с мандарини могат да бъдат дразнене на стомашната лигавица, подуване на корема и диария.
Колко фруктоза съдържат мандарините?
Това вещество се съдържа в количество от7 грама в клементините и около 6 грама в мандарините. Общото количество захар, което човек консумира на ден, не трябва да надвишава 50 грама.
Лекар: След ядене на мандарини задължително направете това
В същото време д-р Березников отбелязва полезните качества на тези плодове.
Ползи от мандарините
„Антиоксидантите, открити в мандарините, предпазват клетките от увреждане и забавят стареенето. Освен това мандарините съдържат фибри, калий и магнезий, което ги прави полезни за храносмилането и сърцето“, казва лекарят.
Освен необходимите за организма витамини и минерали, мандарините са богати и на антиоксиданти, които имат защитно и лечебно действие. Ето какви ползи могат да донесат мандарините за нашето здраве:
Може да намалят риска от рак. каротеноидите, открити в тези плодове, помагат за намаляване на риска от рак на черния дроб, а веществото, наречено лимонен, може също да намали риска от развитие на различни видове рак.
Лесен кекс със сочни мандарини
Защита на сърдечно-съдовата система. Синефринът и различните антиоксидантни флавоноиди, съдържащи се в мандарините, помагат за намаляване на нивото на „лошия“ холестерол и триглицеридите, като по този начин намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания.
Помагат за контролиране на теглото. Мандарините съдържат доста фибри. Фибрите в храната ни помагат да останем сити по-дълго след хранене и по-добре да контролираме апетита си, като избягваме преяждането.
Подобряване на храносмилането. Фибрите, съдържащи се в мандарините, служат като пребиотик (източник на хранене за полезните бактерии на чревната микрофлора) и помагат за нормализиране на храносмилателните процеси.
Може ли да се ядат мандарини вечер?
Укрепване на имунната система. Мандарините са много богати на витамин С. Той е антиоксидант и повишава ефективността на клетките на имунната система, а също така сам по себе си има антимикробни свойства, като по този начин предпазва тялото ни от инфекциозни заболявания.
Предпазват от образуване на камъни в бъбреците. Бъбречните камъни не само са опасни за здравето, но често са и много болезнени. Една от причините за образуването на камъни е недостатъчното количество цитрати в диетата ни. Мандарините, както и другите цитрусови плодове, са богати на цитрати и редовната им консумация спомага за намаляване на риска от камъни в бъбреците.
При оценката на ползите и вредите от мандарините за тялото е важно да знаете, че при някои заболявания употребата им може да бъде нежелателна. По-добре е да избягвате мандарините, ако имате следните заболявания:
- остър нефрит
- остър хепатит или холецистит
- язва на стомаха или дванадесетопръстника
- ентерит
- колит
- гастрит с повишена киселинност
- алергия към цитрусови плодове
Полезно ли е всеки ден да се ядат мандарини?
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.