Шумовете в стомаха и корема, обозначавани разговорно като "къркорене" (или "куркане"), са нормални, най-вече след хранене. Причината е свиването на чревните стени с цел да се улесни преминаването на хранителните продукти. Освен това, шумовете са често срещани и когато човекът е гладен.
Д-р Кларис Безера, лекар по Спешна вътрешна медицина в Болничния университетски център „Санто Антонио“, Порто, разяснява този проблем тук.
Главни причини за къркорене
1. Излишни газове
Наличието на повече газове спрямо обема течност, която минава през храносмилателната система, води до появата на шумове.
2. Смилане на храната
След хранене смилането на храната също може да причини шумове в корема - това стомашно-чревно движение е известно като перисталтика.
Още: Хормоналният корем може да е симптом на тези заболявания
3. Стомашно-чревни инфекции
Шумовете могат да възникнат и поради стомашно-чревни инфекции, като гастроентерит, които причиняват диария и засилват движенията на червата. Обикновено в такива случаи възникват допълнителни симптоми: дискомфорт и коремна болка, неразположение, гадене, гадене.
4. Хранителна непоносимост
Шумовете в корема могат да бъдат причинени от хранителна непоносимост, която възниква поради затруднено храносмилане на определени храни: мляко, хляб, тестени изделия или хранителни добавки, като например оцветители или консерванти.
Още: Болка в стомаха: Яжте тези храни, за да я облекчите
В допълнение към шумовете в корема, други симптоми включват подут корем, излишни газове, диария, гадене или коремни спазми.
5. Синдром на раздразнените черва
Шумът в корема е възможно да бъде последица от синдром на раздразнени черва, който е стомашно-чревно разстройство, характеризиращо се с възпаление на чревните влакна (въси).
Обикновено синдромът на раздразнените черва води до прекомерно образуване на газове в допълнение към други симптоми като коремна болка, подуване на корема, периоди на диария, редуващи се със запек. Макар причината за синдром на раздразнени черва да не е напълно уточнена, известно е, че симптоматиката се влошава по време на периоди на стрес и тревожност.
Още: Никой не може да живее без мезентериум, но какво всъщност е това
6. Улцерозен колит
Това е възпалително заболяване на червата, причинено от възпаление на лигавицата им. То може да причини кървене или язви в тях, а също водниста диария с ярка, кафява или черна кръв и неприятна миризма.
7. Болест на Крон
Тази болест е друго възпалително заболяване на червата, характеризиращо се с хронично възпаление на лигавицата им. Това провокира симптоми от рода на водниста диария, която може да е жълта поради малабсорбция на хранителни вещества, коремна болка или изпражнения с кръв или слуз. Въпросното заболяване може също да доведе до увеличаване на газовете в червата, което води до коремни шумове.
Още: Опасно ли е къркоренето на червата - кога предвещава опасност
8. Чревна непроходимост
Чревната непроходимост е възможно също да предизвика шумове в корема, защото поради затрудненото преминаване на газове и течности през чревния тракт, самите черва увеличават броя и честотата на перисталтичните движения. Явно целта на този процес е да се улесни трафика на въпросните течно-газови флуиди, което на свой ред също засилва ефекта от шумовете.
9. Целиакия
Целиакията е тежка непоносимост към глутен, която причинява чревно дразнене и малабсорбция, когато човек консумира зърнени храни, съдържащи съставки с жито, ечемик или ръж. Това увеличава скоростта на изпражненията в червата, което води до къркорене в корема.
10. Херния
Хернията е състояние, специфично характеризиращо се, като част от червата излизат извън тялото. Това може да предизвика чревна обструкция (състояние, подобно на запек) и, следователно, коремни шумове. При това може да се появят допълнителни симптоми, като подуване, болка, гадене, локално зачервяване и повръщане.
Още: Еликсир за редица болести: Рецепта за домашен мехлем със смокини и зехтин
11. Може ли шумът от корема да е симптом на рак?
Шумовете в корема може да бъдат признак на колоректален рак, ако са постоянни и съпроводени с други симптоми: постоянна коремна болка или дискомфорт, промени в навиците на червата, перманентно подуване на корема. Такива признаци са важни най-вече при хора с родова анамнеза на колоректален рак.
Внимание! Тази статия е само за информация! Не се самолекувайте, а се допитвайте до медик-специалист!
---