Всеки удар на сърцето предизвиква колебания в артериалното налягане, които разкриват много за здравословното ни състояние. Границите на кръвното налягане – горната (систолично) и долната (диастолично) – са показатели, които трябва стриктно да следим, за да предотвратим и управляваме различни здравословни проблеми. В тази статия ще разгледаме какво означават тези граници и какво ни говорят за нашето здраве.
Какво е кръвно налягане?
Кръвното налягане е силата, с която кръвта притиска стените на артериите. При здрав човек нормалните нива на кръвното налягане са около 120/80 ммHg, но всичко е строго индивидуално и зависи от възрастта, и различни заболявания. Разликата между двете граници се нарича пулсово налягане и нормалните му стойности са около 30-50 пункта.
Коя граница на кръвното налягане е по-важна: горната или долната?
Горна и долна граница на кръвното налягане
Горна граница (систолично налягане)
Горната граница показва налягането в момент, когато сърцето изтласква кръвта в артериите. Тя се влияе главно от работата на сърцето и отразява колко силно и ефективно сърцето изпомпва кръв.
Долна граница (диастолично налягане)
Долната граница отразява налягането при отпускане на сърдечния мускул, когато артериите се разхлабват. Тя е свързана с неврохуморалната регулация, която протича в бъбреците и кръвоносните съдове.
От какво зависят двете граници на кръвното налягане?
Горната граница зависи предимно от сърцето, докато долната е свързана с бъбреците и кръвоносните съдове. Сърцето определя силата на изпомпване на кръвта, а бъбреците регулират обема на кръвта и съдовото съпротивление чрез хормонални механизми.
Изолирана систолична хипертония
Изолираната систолична хипертония е състояние, при което горната граница на кръвното налягане е повишена. При младите хора това може да се дължи на проблеми с вегетативната нервна система. Възрастните хора често страдат от това състояние вследствие на атеросклероза. Други причини за повишено систолично налягане могат да бъдат аритмии, нарушения в щитовидната жлеза, сърдечни пороци и други заболявания. Лечението варира в зависимост от причините и индивидуалните особености на пациента.
Промяна в пулсовото налягане
Пулсовото налягане е разликата между горната и долната граница на кръвното налягане и трябва да бъде около 30-50 пункта. Рязката промяна в тези стойности може да е сигнал за сериозен проблем и изисква незабавна лекарска намеса. Причините за промени в пулсовото налягане могат да бъдат свързани с вертебробазиларна недостатъчност или остеохондроза на шийния отдел на гръбначния стълб. Заболяванията на опорно-двигателната система и ендокринните заболявания също могат да повлияят на кръвното налягане.
Какво показва горната граница на кръвното налягане
Важно е да се отбележи, че всички медикаменти за нормализиране на артериалното налягане действат едновременно и на двете граници, а не само на повишената или понижената.
Границите на кръвното налягане ни предоставят ценна информация за състоянието на нашето сърце, бъбреци и кръвоносни съдове. Редовното следене на тези стойности и консултацията с лекар при промени са ключови за поддържане на добро здраве. Разбирането на това какво ни говорят близките граници на кръвното налягане може да ни помогне да предотвратим сериозни здравословни проблеми и да водим по-здравословен начин на живот.