Аронията е многогодишен храст, чиято родина е Северна Америка. Той достига до височина от 1.5 до 3 метра и вирее много добре при условията на умерен климат, като понася добре както високите летни температури, така и ниските през зимата. Това я прави много лесна за прихващане и отглеждане в нашите ширини. На вкус аронията е много стипчива и затова рядко се използва за директна консумация, но пък от нея се правят много хубави и вкусни сок, вино, ликьор и дори сладко. Освен всичко това, тя има и редица лечебни свойства, за които ще разкажем днес.
От всички видове на този плод, най-известна е черноплодната арония, която в Русия наричат рябина и именно там от десетилетия я използват за лечението на различни заболявания. Защо ли? Защото тя съдържа много витамини, и най-вече витамин Р, който спомага за укрепванено на съединителната тъкан и за предотвратяването на капилярните кръвоизливи. Тя е богата и на много минерали, сред които са желязо, калий, фосфор, магнезий и йод. Но за какво още е полезна аронията?
Изключително полезна е тя за сърдечно-съдовата ни система, като едновременно предпазна от появата на заболявания, като инфаркт или инсулт, но има свойството да действа и възстановяващо, след тях. Освен това тя действа и за нормализиране на високото кръвно налягане.
Аронията е много силен имуностимулатор и има редица антисептични свойства, като действа много добре при различни респираторни заболявания на горните дихателни пътища, като бронхити или вирусни инфекции, както и при простуда и грип. Освен това, тя е много подходяща и за диабетици, които следят стриктно нивата на кръвната си захар.
Сокът от арония, действа много добре за регенерирането на костната и мускулната тъкан, при преумора, при нервно разстройство или главоболие. Тя има и доказан противоалергичен ефект, отразява се благотворно на растежа при децата и може да се приема както от бременни жени, така и от хора, които са решили да прочистят организма си и да спазват някакъв вид диета.
Аронията е и много силен диуретик и може да се приема от хора, които страдат от бъбречно възпаление или имат проблеми със щитовидната жлеза. Съдържащото се в нея желязо я прави подходяща и за хората, страдащи от анемия. И за да не ви се налага да я използвате за лечението на които и да е от тези заболявания, ви препоръчваме да я приемате профилактично, особено под формата на сок. Така ще бъдете от тези, които могат да се похвалят, че през изминалата зима са били напълно здрави.