Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: Този ежедневен навик може да помогне за ранното откриване на рак на кожата

28 март 2024, 08:20 часа

За разлика от много други видове рак, ракът на кожата може да бъде видим под формата на бенки или петна, които могат да бъдат по-лесно открити.

Вижте още: Пушенето по време на бременност може да отключи тази тежка болест при детето

"Това е единственият рак, който можете да видите с просто око. Хората обаче всъщност не знаят какво е меланом или как да проверят дали съществува върху кожата", доц. Есен Шафър Университета на Орегон.

В проучване, проведено миналата година, изследователите тествали дали цифровите кампании могат да повишат общественото знание за меланома и да насърчат практиката на самоизследване за търсене на нови и необичайни бенки.

За да постигнат това, доц. Шафър и колегите му създадоха две различни публикации, предназначени за Instagram и Facebook, за да могат да ги видят участниците в проучването. Една публикация изобразява неракови бенки с меланомни бенки, отбелязвайки, че раковите бенки често са асиметрични, деформирани, многоцветни и по-големи.

Вижте още: Тези 10 болести се наследяват само от майката

Другата публикация била е по-скоро игра за откриване на разликата. На участниците били показани снимки на хора с и без бенки и трябвало да идентифицират къде се намира петното или бенката. Изследователите се надяват, че тези съобщения ще повишат осведомеността  в разпознаването на бенки и по този начин ще повишат превенцията срещу заболяването.

Признаци и симптоми на рак на кожата, които не трябва да пренебрегваме:

Според експертите, нова бенка или промяна в съществуваща бенка може да са признаци на меланом.

Видовете бенки, които трябва да проверите, включват:

– Бенка с неравна форма или ръбове

– Бенка със смесица от цветове

– Голяма бенка (нормалните бенки обикновено не са по-широки от 6 милиметра)

– Бенка, която се променя с времето (бенка, която променя размера, формата или цвета си

Ако забележим някоя от тези промени или тъмни петна по тялото, които не изчезват след кратко време, трябва да се консултирате с личния си лекар и той да ви насочи към специалист.

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес