Група фармакологични изследователи от университета на Валенсия предупреждават любителите на бира за потенциалните рискове за здравето, свързани с честата консумация на тази напитка.
Нов страничен ефект от бирата
Изследването им доказва, че бирата съдържа токсични вещества - микотоксини, които са отпадъчни продукти от плесени, които могат да се натрупват в тялото и постепенно да го отровят.
Микотоксините, отделяни от микроскопични гъбички, са открити от учени в процеса на анализ на 154 проби от европейски марки бира. Според експерти двата най-разпространени бирени токсина, идентифицирани от проучването, са деоксиниваленол (DON), открит в 60 процента от пробите, и HT-2, открит в 9 процента. Същевременно учените подчертават, че концентрацията на тези вещества в бирата се оказва доста ниска - шест пъти по-ниска от максимално допустимите стойности.
Учени разкриха по колко бира на ден не вреди на здравето
Но въпреки това те настояват: пиенето на бира, съдържаща дори малко количество токсини, все още може да бъде опасно - особено за хората, които редовно я консумират. При почитателите на бирата нивото на получените микотоксини може да се доближи или дори да надхвърли опасен праг, подчертават изследователите.
„Средно рискът от отрицателни ефекти на токсините върху човешкото тяло е малък: токсините не могат да причинят отравяне. Отравянето с микотоксини обаче е много дълъг процес. Възможно е много преди появата на неговите симптоми да се почувстват други здравословни проблеми, свързани с прекомерната консумация на бира“, цитират учените от научното издание Food Chemistry, което публикува резултатите от изследването им.
По-рано учени от Лондон стигнаха до извода, че редовната консумация на бира значително намалява продуктивността на мозъка. По отношение на микотоксините в храните, проучванията потвърждават възможността за късно проявление на токсичните ефекти на тези вещества при системна употреба, макар и в много ниски концентрации. Този риск е свързан основно с появата на онкологични заболявания.
Учени откриха ново полезно свойство на бирата, за което едва ли предполагате
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!