Черният дроб, бъбреците, далака и други органи са заобиколени от рехава интерстициална съединителна тъкан, която формира тяхната основа (строма) и запълва свободното пространство между тях. Новият метод на лазерна ендомикроскопия позволи на учените да изследват интерстициума на жлъчните пътища по време на стандартната ендоскопска процедура.
По време на изследването за първи път те забелязват „отворено, изпълнено с течност пространство, поддържано от мрежа от силни колагенови нишки“. Това споделя Нийл Тейз, ръководител на изследователския екип в клиниката Бет Израел в Ню Йорк.
„Тези малки празнини винаги са били там. Въпреки това, едва когато успяхме да разгледаме жива тъкан, ние ги видяхме", споделя ученият.
Учени направиха изненадващо откритие за продължителността на живота при хората с висок холестерол
Нов орган в човешкото тяло - кой е той
Допълнителни наблюдения са открили подобни структури в съединителната тъкан на различни органи и части на тялото и те са демонстрирани в криогенно замразени проби: под горните слоеве на клетките на стомашно-чревния тракт, пикочния мехур, кожата и т.н. Структурите на интерстициалната тъкан се формират от фибробласти, които носят характерни протеинови маркери на повърхността, както и колаген - именно тези характеристики позволяват на проф. Тайс и колегите му да говорят за тях като за един орган - "интерстициум".
Според учените около 20 процента от цялата течност в тялото ни се натрупва в тази тъкан.
"Може би нейната основна функция е да защитава вътрешните органи - като въздушна възглавница. Въпреки това, плътната, пълна с течност васкулатура на интерстициума може също да служи като ефективен път за разпространение на туморни клетки", споделят учените.
Учени разкриха какво се случва с кръвта на хората, които пият алкохол
Авторите на изследването доказват, че някои от туморните клетки са в състояние да напуснат мястото на появата си и с помощта на съединителната тъкан да се придвижат до лимфната система и след това да се разпространят в цялото тяло.
Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!