Една напитка, която консумираме ежедневно. може да доведе до аритмия. Възрастните, които съобщават, че пият най-малко 2 литра подсладена газирана напитка на седмица, са изправени пред повишен риск от аритмия в сравнение с хората от контролната група.
Вреда от газираните напитки
Изследователите са анализирали диетични данни от около 202 000 души от UK Biobank, хранилище на генетична информация и здравни показатели за половин милион души в Обединеното кралство. Учените са установили, че пиенето на големи количества изкуствено подсладени напитки увеличава риска от неравномерен сърдечен ритъм с 20%.
Учените анализирали ефектите на напитки, подсладени със съставки като сукралоза, аспартам, захарин и ацесулфам.
Кардиолог: Спането в тази поза може да повлияе на здравето на сърцето
Като цяло, изследователите са разгледали кои участници са развили предсърдно мъждене или накратко ПМ за период от близо 10 години за всеки субект. Този тип аритмия възниква, когато горните камери на сърцето се свиват неправилно. Патологията може да причини образуване на кръвни съсиреци и сърдечна недостатъчност. Освен това ПМ е водеща причина за инсулт.
Въпреки това възрастните, които пият литър или по-малко чист сок без добавена захар (портокалов или зеленчуков сок), имат 8% по-нисък риск от развитие на аритмия, отколкото хората, които пият изкуствено подсладени напитки.
Резултатите от проучването са публикувани в списание Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology.
Причини за сърдечна аритмия
Лекарите разграничават 2 групи причини: органични (причинени от сърдечни заболявания) и функционални (причинени от нарушения във функционирането на други органи).
Органичните причини са различни кардиомиопатии, вродени малформации, наранявания на гръдния кош, атеросклеротично сърдечно заболяване, миокардит или възпаление на сърдечния мускул, сърдечна недостатъчност и последствия от сърдечна операция.
Основата на всички органични лезии е нараняване, възпаление или кислороден глад, което причинява механично увреждане на сърдечния мускул и проводната система. Най-тежкото състояние е кардиосклерозата, състояние, при което мускулната тъкан се заменя със съединителна и клапите се деформират. Кардиосклерозата се образува поради исхемична болест, миокардит и дистрофия на сърдечния мускул.
Аритмиите от функционален характер се развиват, когато преобладава активността на симпатиковата част на автономната нервна система. Това се дължи на стрес, силен емоционален стрес, физическо натоварване, тютюнопушене, пиене на алкохол и кафе, пикантна храна. Това се случва и при различни отравяния, повишена функция на щитовидната жлеза и кръвни заболявания.
Аритмиите са придружени от заболявания на храносмилателния канал, електролитен дисбаланс, особено калий, магнезий и натрий, при продължителна употреба на диуретици.
Кои са "забранените храни" при аритмия
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!