Повече от 35 милиона пациенти по света, страдащи от деменция. Най-често срещаната форма на тов заболяване е болестта на Алцхаймер, която е трудна за лечение. Ето защо лекарите и учените отдават особено значение на превантивните мерки, а не само от медицинско естество.
Специалисти от Медицинския център на университета в Синсинати успяха експериментално да идентифицират благоприятните ефекти от редовната консумация на ягоди върху когнитивните способности на човек.
Лекар: Това е най-полезната ядка при деменция
Ягоди за предпазване от деменция и пречистване на съдовете от холестеролни плаки
Влошаването на паметта, способността за учене и обработка на външна информация възниква поради развитието на коментираното заболяване. За участие в експеримента са били поканени 30 доброволци от двата пола на възраст от 50 до 65 години с първични симптоми на когнитивно увреждане. Учените са оценили здравословното състояние на участниците и са взели кръвни проби за анализ, след което доброволците са били разделени на две групи.
В първата група участниците са консумирали сушени ягоди на прах по време на закуска. Членовете на втория контролен екип са получили плацебо с подобен вкус и мирис.
След три месеца всички участници в проучването са бии помолени да преминат когнитивно тестване. Доброволците от първата група, които консумирали ягоди на прах сутрин, се справили със задачите значително по-успешно от тестовите си колеги от контролния екип, които получавали плацебо.
Учените отбелязват и подобряване на психичното здраве на участниците в експерименталната група и намаляване на признаците на депресия. В допълнение, редовната консумация на ягоди допринася за подобряване на съдовата им система, нормализиране на нивата на холестерола в кръвта и прочистване на кръвния поток от мастни натрупвания - холестеролни плаки. Учените описват напредъка на експеримента в статия, публикувана в Nutrients.
Ягодите въздействат върху човешкото тяло и по още няколко направления:
- Подпомагат укрепването на сърдечно-съдовата система, влияят върху еластичността на стените на кръвоносните съдове.
- Повишават имунитета и съдействат за по-бързо възстановяване след боледуване.
- Ускоряват метаболизма и прочистват тялото от отпадъци и токсини.
- Имат диуретично действие, облекчават запека и влияят положително върху доброто функциониране на целия стомашно-чревен тракт.
- Облекчават анемията, полезна са при хипертония, тъй като помагат за намаляване на кръвното налягане.
- Влияят на зрителната острота.
- Участват в извеждането на застоялата жлъчка от тялото.
- Като антиоксидант влияят върху процеса на стареене, като го забавят.
- Действат като силен афродизиак.
Oще: Деменция - този симптом се появява по време на хранене
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!