Време е да въведете един евтин зеленчук в диетата си. Той перфектно пречиства кръвта и белите дробове.
Ряпа за пречистване на кръвта и белите дробове
Ряпата е бял месест кореноплоден зеленчук от семейството на зелето. Това е един от най-древните зеленчуци. Той е позната на човечеството още в Древен Египет, Гърция и Рим. В миналото е бил един от основните хранителни продукти в Русия. Консумира се суров, варен, задушен и пържен. Освен това ряпата има уникални полезни свойства и се счита за нискокалоричен продукт, така че е идеална за тези, които са загрижени за теглото си.
Лекар: Този летен плод пречиства кръвта и нормализира кръвната захар
Ползи и състав на ряпата
Нейният състав за 100 гр продукт включва:
- калории - 32;
- белтъчини - 1,5 грама;
- мазнини - 0,1 грама;
- въглехидрати - 6,2 грама;
Химичен състав:
- Витамини: А, бета-каротин, В1, В2, холин, В5, В6, В9, С, Е, РР;
- Минерали: калий, калций, силиций, магнезий, натрий, фосфор, желязо, кобалт, манган, мед, молибден, сяра;
Най-известните ползи от консумацията на ряпа са следните:
- стимулира стомашно-чревния тракт
- има противоракови свойства
- има антибактериални свойства
- укрепва костите
- бори се с възпалението в устата
- помага за пречистване на кръвта
Ряпата е склад от витамини и минерали. Тя е зеленчук с най-високо съдържание на сяра и именно този елемент е ключът към ефективните пречистващи процеси, протичащи в кръвта. Ряпата подпомага метаболизма, премахва токсините и други вредни за организма вещества. Има противотуморни и антибактериални свойства.
Зеленчукът съдържа до 9% захар и много витамин С (два пъти повече от другите кореноплодни), както и витамини от група В. Жълтата ряпа има висока концентрация на провитамин А. Ряпата съдържа много микроелементи: мед, желязо, манган , цинк , йод и др. По отношение на съдържанието на сяра кореноплодът е лидер сред другите зеленчуци, а ряпата съдържа повече фосфор, който е необходим за здравето на костите и нервната система, отколкото в репичките.
Този нискокалоричен зеленчук съдържа лесно смилаеми полизахариди, както и фибри , които стимулират чревната подвижност. Това го прави добро диетично ястие, полезно за стомашно-чревния тракт.
В ряпата е открит глюкорафанин, растителен аналог на сулфорафан, който има противоракови свойства. Този елемент се намира само в ряпа, карфиол , броколи. Веществата, съдържащи се в ряпата, имат противогъбични и антибактериални свойства. Зеленчукът съдържа растителен антибиотик, който инхибира растежа на определени гъбички, както и лизозим, компонент с антимикробна активност, според изданието The Health Site.
Вреда и противопоказания
Противопоказанията за консумация на ряпа включват:
- индивидуална непоносимост
- алергия
- възпаление на стомашно-чревния тракт, черния дроб и бъбреците
Самата ряпа не носи никаква вреда на човешкото тяло. Но ако злоупотребявате, веществата, съдържащи се в нея в големи количества, могат да повлияят на функционирането на щитовидната жлеза. Освен това ряпата не се препоръчва на хора с нарушена стомашна киселинност, възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, черния дроб и бъбреците.
Още: Тези симптоми издават, че кръвта ви е започнала да се сгъстява
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацият със специалист!