Според медицински изследвания високото кръвно налягане увеличава риска от инсулт с 46%. За да предотвратите подобни разочароващи последици, трябва да бъдете по-внимателни към сигналите на тялото си, особено по време на сън.
Нощна апнея и хъркане
Спирането на дишането и хъркането значително нарушават съня, в резултат на което кислородът в кръвта може да спадне до критично ниво. Организмът възприема възникналата хипоксия като стрес и активира защитни механизми. Кортизолът се увеличава, сърдечната дейност се засилва и артериите се свиват - това повишава кръвното налягане, което може да остане критично високо през целия ден.
Вредно ли е кафето при хипертония?
Пристъпи на паника
Смущенията във вегетативната система водят до развитие на пристъпи на паника и повишено налягане, понякога до хипертонични кризи. Как се проявява такова състояние? Внезапно събуждане, чувство за недостиг на въздух, силно изпотяване, ускорен сърдечен ритъм, чувство на страх и тревога. Такъв пристъп продължава не повече от половин час. На сутринта може да се чувствате съкрушени и уморени, общата работоспособност е намалена.
Подуване на крайниците
Често се появява при хора с наднормено тегло или съответни заболявания, например диабет. Кръвоносната система не може да се справи с натоварването през деня, в резултат на което се наблюдава нарушение на кръвообращението в тялото и изтичане на кислород.
Здравият сън е здравословен начин на живот
В допълнение към описаните по-горе причини, кръвното налягане може да бъде повлияно от хранителните навици и режима на сън. Тези аспекти на живота, които често пренебрегваме, буквално определят благосъстоянието ни. Така че е възможно да се идентифицират няколко фактора, при наличието на които хората са най-податливи на нощна хипертония:
- тютюнопушене, консумация на алкохол;
- физически или емоционален стрес;
- приемане на напитки със стимулиращи компоненти - кофеин, танин;
- продължителна работа с джаджи;
- късно и много гъсто хранене;
- постоянно недоспиване;
- възраст (възрастните хора са по-склонни към нестабилни нива на кръвното налягане);
Хипертония: Какво да ядем за контролиране на кръвното
Как можете да предвидите нощната хипертония?
В критични ситуации тялото винаги дава сигнали. На какви симптоми трябва да се обърне внимание, които показват високо кръвно налягане през нощта:
- шум в ушите;
- силна пулсация в слепоочията;
- замайване;
- сърцебиене;
- влошаване на общото състояние, сънливост и бърза умора;
- спазми в задната част на главата;
- периодично безпокойство;
- потъмняване на очите.
Струва си по-внимателно да следите за благосъстоянието си преди и след сън. Ако се открие поне един симптом, трябва незабавно да се консултирате със специалист.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.