Стомахът е главният орган в храносмилателната система, но често му вредим несъзнателно с консумацията на някои полезни храни и напитки.
Минерална вода
Гастроентерологът Александра Яковлева е категорична, че една от тези напитки е минералната вода.
Осигурете си здрав стомах с тези 4 храни
Тя допълва, че лечебните минерални води трябва да се използват стриктно по препоръка на лекар, тъй като те не са предназначени за ежедневна консумация.
По отношение на трапезната минерална вода, нейният прием може да провокира обостряне на стомашно-чревни заболявания, тъй като голямото количество въглероден диоксид в нейния състав активира отделянето на солна киселина.
Това усещане в стомаха издава висок холестерол
Кафе
Д-р Явколева включва в този списък и консумацията на кафе, въпреки споровете по отношение на неговата полза или вреда върху здравето ни.
„Кафето може да наруши киселинността на стомашния сок и да доведе до неизправност на жлъчните пътища, така че не трябва да се злоупотребява с него. Най-подходящият момент за консумацията му е след обилна закуска или на обяд “, допълва още д-р Яковлева.
Добавете тази съставка към кафето и ще забравите за проблемите със стомаха
Зеленчуци
Експертът предупреждава и за опасностите от прекомерната страст към зеленчуците. Тези здравословни храни са с високо съдържание на фибри, което може да накара хората със слаба храносмилателна система или съществуващи гастроентерологични разстройства да изпитат дискомфорт.
Рецептите на баба за разстроен стомах и лош дъх
Плодове и мед
Злоупотребата със свежи и сушени плодове, както и мед, също може да „убие“ стомаха.
Експертът е на мнение, че тези храни може да са вредни за здравето ни като цяло, а не само за храносмилателната система.
Колко време отнема на стомаха, за да усвои различните храни?
„Опитвайки се да избегнат вредата от сладкото, много хора решават да го заменят с по-полезни алтернативи: мед, захаросани и сушени плодове. Но фруктозата, съдържаща се в тях, стимулира натрупването на мазнини в черния дроб. Това увеличава риска от развитие на диабет и атеросклероза “, допълва още д-р Яковлева.
Важно: Тази статия не може да се използва като заместител на квалифицираното медицинско мнение!