Препоръката за консумацията на по-малко сол невинаги е уместна. Дефицитът на това вещество е не по-малко опасен от прекаляването с него.
Само една четвърт от дневния ни прием на сол е солта, която съзнателно добавяме към храната си. По-голямата част от нея приемаме чрез продуктите, които консумираме – хляб, полуфабрикати, сосове. Но избягването на солта е крайна мярка, до която трябва да се прибягва единствено при наличието на съответните показания за това.
Симптомите, които издават дефицит на сол в тялото
Организмът ни компенсира липсата на сол чрез разрушаване на костната и мускулната тъкан, обяснява диетологът д-р Евгения Оганезова.
Кардиолог разкри какво се случва с кръвоносните ни съдове 30 минути след консумацията на сол
Недостигът на това хранително вещество може да доведе до депресия, нервни и психични заболявания, храносмилателни и сърдечно-съдови нарушения, спазми на гладката мускулатура, остеопороза и анорексия.
При хронична липса на йони на солта, както и на други макроелементи в организма, е възможен фатален изход. Солта е жизненоважна за хората и за всички други живи същества.
Хлорният йон в солта е основният материал за производството на солна киселина - важен компонент на стомашния сок, пояснява диетологът д-р Оганезова.
Колко грама сол на ден е максимално допустимото количество, което вашето тяло може да приеме
Натриевите йони, заедно с йоните на други елементи, участват в предаването на нервните импулси, свиването на мускулните влакна, следователно недостатъчната им концентрация в организма води до обща слабост, повишена умора и други невромускулни нарушения.
Но не бива да прекалявате и със солта: важно е да се придържате към здравословна норма – не повече от чаена лъжичка на ден, предвид скритата сол в продуктите. Смъртоносната доза сол е около 250 грама.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества балансираното хранене, както и прегледа при специалист!