Деменцията може да засегне хора на възраст под 65 години. В случая пациентите страдат от фронтотемпорална деменция. Два хранителни навика, които могат да бъдат свързани с това състояние.
Фронтотемпоралната деменция е прогресивно мозъчно заболяване, което засяга поведението и личността. Анормалните протеини пречат на комуникацията между мозъчните клетки. Това води до гибелта на нервните клетки.
Хранителните навици, които издават деменция
Според фондацията Dementia UK преяждането със сладки храни може да е признак на мозъчно заболяване. Повишеният апетит обикновено се свързва с депресия, стрес или безпокойство – ето защо на всички е известен термина „преяждане от стрес“.
Това са първите симптоми на деменция, които най-често се пренебрегват
При поведенческия вариант на фронтотемпоралната деменция промените в поведението и личността могат да включват:
- загуба на емпатия
- обсесивно поведение
- апатия
- промени в апетита и предпочитанията към храната
- трудности при вземането на решения
- проблеми с концентрацията
Друг вариант на фронтотемпорална деменция е известен като "първично прогресивна афазия".
Това включва езикови затруднения, проблеми с говора, намалено разбиране, неразбиране на познати думи и трудности при разпознаването на хора. Най-често това състояние се проявява на възраст между 50 и 60 години.
Лекар: Този навик се проявява 5 години преди диагностицирането на деменция
Счита се, че промените в поведението са първите забележими симптоми при всеки тип фронтотемпорална деменция. Учени от университета Джон Хопкинс посочват и други драматични промени в поведението на човек с фронтотемпорална деменция.
Например, влошаването на навиците за лична хигиена може да бъде предупредителен знак. Друг пример е, когато човек, който е бил съвестен гражданин, изведнъж започва да се държи грубо с другите. Апатията може да причини емоционално отдръпване от други хора и загуба на интерес към хобита.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!